Search
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

تعریف تاچومتر

تعریف تاچومتر

تعریف تاچومتر
ساعتی از فروشگاه خریدم که بر روی قاب آن کلمه تاچومتر “Tachometer ” نوشته شده بود بعد از اینکه از فروشنده پرسش کردم که این چی هست چه کاری انجام میده جواب قانع کننده ای به من نداد و این سوال بعد از سالیان سال دوباره برای من زنده شد. حال جوابی که به نظر من پر اهمیت است را برای شما تشریح میکنم

فروشگاه ثنا

فروشگاه ثنا,خرید ساعت مچی مردانه اصل,خرید ساعت مچی مردانه ارزان,خرید ساعت مچی مردانه
تاچومتر در مفهوم کلمه “Tachometer “: سرعت سنج
حال شرحی بر این معنی: تاچومتر چیزی نیست جر یک سری اعداد که اکثرا ٌ از ۴۰۰ کنار عدد ۲ شروع و به ۶۰ کنار عدد ۱۲ بر روی قاب ساعت مچی حک شده ختم میشوند. این سیسـتم جهت اندازه گیری سرعت در محدوده کیلومتر طراحی شده است. این اعداد نشانگر سرعت شیئی است که در این محدوده حرکت می نماید . برای نمایش این سرعت از ثانیه شمار کورنومتر مصرف می شود اما کسر از ثانیه قابل محاسبه است و فقط شیوه مصرف با اهمیت است شما میتوانید بر حسب سلیقه و دید خود عمل بکنید در اینجا ما به شرح روش استفاده از تاچومتر در دو مـدل مختلف میپردازیم.

۱- برای اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت دقیق (۱ کیلومتر):
ابتدا دو نقطه در فاصله یک کیلومتر از هم را معین کرده زمان ورود خروج شیء مورد نظر را اندازه گیری بکنید (توسط کورنوگراف ساعت مچی) عقربه کورنومتر شما بر روی هر عدد از اعداد تاچومتر قرار گیرد میانگیر سرعت شیء را نمایش میدهد.
توجه : محدوده برآورد سرعت این ساعتها بین ۴۰۰ کیلومتر تا ۶۰ کیلومتر در ساعت است . (اما شما میتوانید به گونه ای دیگر برآورد سرعت کمتر یا بیشتر را محاسبه بکنید )
مثال ساده: شما در اتوبوس بین شهری در یکی از اتوبانها در حال حرکت هستید در این اتوبان علائم جدا کننده هر کیلومتر معین شده است. پس میتوانیم به محض گذشتن از اولین تابلو کورنومتر را فعال کرده تا عبور کردن از تابلوی بعدی کورنومتر را متوقف کنیم. عقربه کورنوگراف (عدد ثانیه شمار) سرعت معدل اتوبوس را به شما نمایش میدهد. (امید وارم سرعت اتوبوس شما کمتر از ۶۰ کیلومتر نباشد)
مثال سخت: شما قصد مسافرت با هواپیما را دارید، هوا در ابتدای باند ایستاده چنانچه طول باند را بدانید یا از تابلوهای روی باند متوجه شوید مسافت طی شده هواپیما جهت تیک آف و پرواز از روی باند چند متر است بعد از محاسبه شروع حرکت تا برخواستن هواپیما از زمین عقربه کورنومتر بر روی هر عدد از اعداد تاچومتر که ایستاد سرعت هواپیما است. سرعت را در متراژ طی شده ضرب بکنید حال معدل سرعت هواپیما برای تیک آف در دست شماست.
مسافت طی شده (کیلومتر)× عدد تاچومتر = سرعت معدل هواپیما
۲٫۵Km × ۱۶۰ سرعت (۲۶ ثانیه)= ۴۰۰ کیلومتر

۲- جهت اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت (۱ کیلومتر):
شیئی با سرعت ثابت (جهت مثال ۱۲۰کیلومتر) درحال حرکت است هر گاه کورنومتر شروع به حرکت نماید زمانی که به عدد سرعت مورد نظر برسد (۳۰ ثانیه ) این شییء یک کیلومتر را طی کرده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *