Search
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

آشنایی با مفهوم DNS

آشنایی با مفهوم DNS

DNS – مخفف Domain Name System یا سیستم نام دامنه است DNS نشانگر یک تکنولوژی قدرتمند اینترنت برای تبدیل نام دامنهبه آدرس IP است. ماموریت مخصوص آن است که یک میانجی بین آدرس IP، نام سیسـتم طرف از وب وب سایت ها حوزه های مربوطه هستند ، و خود به صورت عددی حروف است. یکی دیگر از عملکرد های مهم DNS، جهت کنترل پیامهای ارسال شده است.


هاست پربازدید

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

پس بعداز وارد کردن نام وب سایت DNS با مصرف از آدرس آی پی وب سایت مورد نظر را به شما نمایش می دهد. جهت مثال در مورد گوگــل آی پی آدرس google.com در اینترنت ۱۷۳٫۱۹۴٫۳۹٫۷۸ است . و این به مفهوماینکه اگر این آدرس عددی یا آی پی را در سری آدرس بار مرورگر خود بنویسید بازهم وارد سایت گـوگل خواهید شد. جهت این از آدرس google.com استفاده می کنیم جهت چه که برای ما قابل فهم تر است آسان تر می توانیم آن را بخاطر بسپاریم. DNS را مشابه دفترچه تلفن می دانند بخاطر اینکه می تواند نام های قابل فهم آدم را با اعدادی که قابل فهم برای اتومبیل است تطابق دهد.

سرویس دهنده های DNS

سرورهای سیـستم نام دامنه، نام های دامنه (در مثال گـوگل google.com) را با آدرسهای IP (173.194.39.78) ارتباط شان تطابق می دهند. وقتی شما آدرس google.com را در آدرس بار مرورگر می نویسید، رایانه شما با سرور DNS فعلی تان متصل شده و از آن آدرس IP ارتباط با چیزی که شما در آدرس بار نوشتید را درخواست می نماید . پس رایانه تان به آدرس IP مورد نظر متصل شده google.com را در مرمگر وب تان نمایش می دهد. سرورهای DNS ای که استفاده می بکنید بوسیله گسترش دهنده سرویس اینترنت تان (ISP) ایجاد می شود. اگر از روتر استفاده می بکنید بنظر می رسد که روترتان به عنوان سرویس دهنده DNS برای کامییوترتان عمل می نماید ولی روتر نیز درخواست ها را برای سرویس دهنده DNS مطعلق به ISP تان می فرستد.

زمان ی شما یکبار به وب سایت وارد می شوید، رایانه تان جواب های DNS را جهت مدت معین ی ذخیره می نماید بعنوان مثال در باره گوگــل ، وقتی شما مجددا بخواهید وارد سایت آن شوید دیگر هیچ درخواستی به DNS از طرف سیسـتم شما داده نمی شود، در واقع این یکروش جهت بالابردن سرعت اتصال است که با صرفه جویی در فرستادن درخواست مجدد به DNS اتفاق می افتد.

اساسترس های امنیتی

بعضی ویروس ها و همين طور دیگر برنامه های مخرب، سرویس دهنده DNS تان را با یک سرویس دهنده DNS که توسط برخی سازمان های مخرب یا کلاهبردار ایجاد شده است، عوض می کنند. این سرورهای مخرب می توانند کاری کنند تا وب وبسایت های مشهور مانند گوگل ، یاهوو… به آدرس های آی پی مفرق اشاره کنند، که ممکن است توسط کلاهبردارها راه اندازی شده باشند. جهت مثال زمانی که شما به facebook.com متصل می شوید در صورتیکه درخواست به DNS مربوط به ISP خودتان برود در این صورت آدرس IP واقعی فیس بوک را بر می نماید ولی درصورتی که رایانه یا شبکه تان قربانی DNSهای مخرب شده باشد در اینصورت با آدرسIP مفرق مواجه خواهید شد. در این حالت شما در آدرس بار مرورگر خود facebook.com را خواهید دید ولی ممکن است شما در صفحه واقعی فیس بوک نباشید جهت چه که سرور DNS مخرب شمارا به یک آدرس IP دیگر ارجاء داده است.

جهت پیشگیری از این مساله از آنتی ویروس استفاده بکنید . همين طور باید به ارورهایی که در وب سایت های رمزگزاری شده(HTTPS) نیز توجه بکنید به عنوان مثال چنانچه به وب وب سایت بانک خود مراجعه با پیام “گواهی نامعتبر”(Invalid Certificate) مواجه شدید این می تواند نشانه جهت شما باشد به شما هشدار می دهد که از یک DNS مخرب استفاده می بکنید . در این صورت شما با خطر مواجهید جهت چه که در صورتی که توجه نکرده و اطلاعات خود را وارد بکنید کلاهبرداران می توانند اطلاعات تان را بدزدند.
جهت چه از سرویس دهنده های DNS دیگر مصرف کنیم

همان گونه که در بالا گفته شد شما می توانید از سرویس دهنده DNS در ISP خود مصرف بکنید . در اینجا می بایست بگوییم که شما مجبور به این کار نیستید می توانید سرویس دهنده های DNS دیگری را در سیستم خود ران بکنید آن را به عنوان پیش فرض مصرف بکنید . از معروف ت ترین این سرویس دهنده ها که می توانید آنها را در سیـستم خود راه اندازی بکنید OpenDNS وGoogle Public DNS می با شند.

در بعضی مواقع این سرویس دهنده ها از سرعت زیادتری برخوردارند . فرق اصلی در میزان سرعت در اینجا بستگی به فاصله شما تا سرویس دهنده DNS مورد نظرتان میزان سرعت DNS مربوط به ISP تان دارد. این یعنی چنانچه سرعت DNS در ISP شما بالا و فاصله تان تا سرویس دهنده DNS ای که در سیـستم تان راه انداختید زیاد باشد در این صورت شما با یک سرعت نماید مواجه می شوید.

OpenDNS همين طور به شما اختیار فیلتر کردن وب سایت ها را می دهد. به عنوان مثال با استفاده از این قابلیت می توانید برخي وب وبسایت های غیر اخلاقی را فیلتر کرده که در این صورت شما بجای صفحه مورد نظر با صفحه “Blocked” مواجه می شوید.

امیدواریم که با خواندن این مطلب اطلاعات مفید ی در مورد DNS کارایی آن بدست بیاورید. ما در این مطلب قصد داشتیم تا کمی شما را با جزئیات شبکه و اینترنت آشنا کنیم. منتظر مقالات جذاب در این زمینه باشید.
بخشی از هارد رایانه سرور است که VPS شما می تواند تمالک نماید ..
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *