Search
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیـستم های پرداخت الکترونیکی عبارتند از ارسال پرداخت ها برروی یک شبکه عمومی برای به دست آوردن کالا (الکترونیکی و یا فیزیکی ) و خدمات.


دریافت درگاه پرداخت اینترنتی

دریافت درگاه مستقیم بانکی,درگاه پرداخت مستقیم,ارائه درگاه بانکی,بهترین درگاه بانکی,درخواست درگاه بانکی|دریافت درگاه بانکی,گرفتن درگاه بانکی|درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه پرداخت,جهان پی,درگاه بانک,درگاه اینترنتی بانک,درگاه بانکی,درگاه پرداخت,دریافت درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه مستقیم

همان گونه که می دانیم، پرداخت از طریق شبکه ها به خصوص اینترنت امنیت بالایی می طلبد، زیرا ارسال داده ها اطلاعات مالی از قبیل، شماره کارت اعتباری، شماره حساب، ارسال اطلاعات محرمانه مالی، ارسال کد رمز کلمه رد شدن و هزاران اطلاعات محرمانه دیگر اساسترس های خیلی ی به دنبال می‌آورد و این دلیل موجهی جهت ارزش بالایشیوه های ایجاد امنیت انواع مختلف سیـستم های پرداخت امن است.
● انواع سیسـتم های پرداخت الکترونیکی
گاهي از سیسـتم های پرداخت الکترونیکی که امروزه روی اینترنت استفاده و یا پیشنهاد شده‌اند، عبارتند از: سیستم های مبتنی بر کارت اعتباری، سیستم های مبتنی بر چک الکترونیکی ، سیستم های مبتنی بر پول الکترونیکی ، سیـستم های ریز پرداخت، سیستم های مبتنی بر مزایده
۱) سیستم مبتنی برکارت اعتباری
همان گونه که می دانید کارت اعتباری به عنوان یکی از متداول ترین روش‌های پرداخت الکترونیکی در حال حاضر بیان شده است، از مهم‌ترین شرکـت هایی که در زمینه کارت اعتباری کار دارند می توان دو شرکـت بین المللیVisa و Master Card را نام برد. پروتکل هایی که در این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز حاوی SSL SET و SEEP:
پروتکل SSL یا Secure Socket Layer توسط شرکـت Netscape Communications برای تهیه امنیت و محرمانگی بر روی اینترنت گسترش یافته است. این پروتکل از تصدیق اصالت در سمت سرویس‌ دهنده و سرویس ‌گیرنده پشتیبانی می‌کند.
پروتکل SSL وابسته به کاربر د است به پروتکل‌هایی مثل HTTP، FTP و telnet مجوز می‌دهد تا به‌صورت لایه‌ای برروی آن قرار گیرند. پروتکل SSL قادر است به توافق در مورد کلیدهای رمزنگاری نیز تصدیق سرویس‌دهنده قبل از تبادل اطلاعات توسط لایه‌های بالاتر كار نماید . پروتکل SSL، امنیت همه ت کانال انتقال را با استفاده از رمزکردن، تصدیق اصالت کدهای تصدیق پیام حفظ می‌کند.
SET یا Secure Electronic Transaction نیز یک پروتکل پرداخت را در سطح شبکة ارتباطی بین خریدار، فروشنده، بانک دروازه پرداخت فراهم می‌کند. جهت استفاده از این پروتکل دارنده کارت اعتباری و فروشنده باید دارای گواهی باشند.
این گواهی‌ها از طرف یک مرجع گواهی صادر می‌شود. در طرف خریدار، باید نرم‌افزار SET نصب شده یک حساب کارت اعتباری که از SET پشتیبانی کرده و گواهی مورد‌نیاز را فراهم می‌کند، افتتاح شود. فروشنده هم می بایست نرم‌افزار را نصب کرده آن را در ترکیب با نرم‌افزار مبتنی بر وب که ارایه خدمات فروش کالا را انجام می‌دهد، جهت استفاده مشتریان بر روی وب قرار دهد.
نرم‌افزار مورد مصرف بوسیله فروشنده اندکی پیچیده ‌تر است جهت چه که نیاز به برقراری رابطه با هر دو طرف خریدار و دروازه پرداخت دارد.
● پروتکل ۳D-SECURE
این پروتکل بر مبنای مدل ۳ –دامنه ای است که با مصرف از ارتباطات SSL بین ورودی های مختلف به شبکه های عمومی متصل می شود. این پروتکل به منظور ارایه یکشیوه آسان تر از SET که به راحتی پیاده سازی شود به هیچ تراکنش SET نیاز نداشته باشد ارایه شده است. در این پروتکل Issuer موظف است Cardholder را به عضویت درآورده نام او را در یک سرور ACS برای کنترل دساسترس ی ثبت نماید ، در یک تراکنش خرید مسولیت تایید Cardholder ها به عهده Issuer است که این کار را با استفاده از مکانیزم های تایید اعتبار در ACS انجام می دهد. Merchantها در سمت خود می بایست یک component به نام Merchant Server Plug-in یا HPIرا پیاده سازی کنند.
● پروتکل SEEP
Secure Electronic Payment Protocol یاSEPP یک معین ات علنی گیم است که توسط IBM، Netscape، GTE، Cyber Cash و MasterCard برای ایمن‌سازی تراکنش‌های کارت‌های بانکی برروی اینترنت گسترش یافته است. SEPP تجسمی از پروتکل PKI است که برای تراکنش‌های HTTP در نظر گرفته شده و با پرداخت‌های کارت‌های بانکی تطبیق یافته است. پیغام‌های SEPP به وسیله MIME ارسال می‌شود.
مجموعه هایی مانند Cyber Cash سرویسی برنامه ی ایجاد کرده اند که اطلاعات کارت اعتباری را از روی وب وب سایت بازرگان دریافت می نماید ، آن را به شکل داده های POS در می آورد پس آن را به پردازشگر کارت اعتباری برای پردازش واقعی می فرستد. این برنامه را POS مجازی (Virtual pos )می نامند.
این سیستم نیز به مشتریان خود اجازه می دهد تا خریدهای امن را با مصرف از کارت اعتباری انجام دهند. این سیسـتم اکثرا ٌ اوقات برای خرید وفروش کالاهای فیزیکی به کار می رود.
۲) سیستم های مبتنی بر چک الکترونیکی
سیـستم پرداختی مشابه چک است که زمانی که تراکنش انجام می شود پول ازحساب بانکی پرداخت کننده به حساب بانکی پرداخت شونده منتقل می شود.
پروتکل های این سیستم عبارتند از:
▪ پروتکل Netbill
▪ پروتکل NetCheque
۳) سیستم های مبتنی بر پول الکترونیکی
مطالعات زیادی برای جایگزین کردن پول الکترونیکی به جای پول کاغذی صورت گرفته ولی هنوز سیـستم معین ی که بتواند تمام نیازها رابرآورده نماید طراحی نشده است. سیسـتم های مرتبط عبارتند از:
▪ Ecash
▪ NetCash
۴) سیستم های ریز پرداخت
برای انجام دادن تراکنش های کم قیمت مانند گرفتن اطلاعات کوتاهی از یک روزنامه، گرفتن مظنه از قیمت سهام و نظایر آن از این سیستم مصرف می کنند. این سیسـتم به بی‌نیازی به سیستم های امنیتی رمزنگاری (که ً گران هستند ) هزینه را پایین آورده بار ترافیکی را كم شدن می دهد. سیستم های مرتبط عبارتند از:
▪ Millicent
▪ SubScrip
▪ MicroMint
۵) سیسـتم های مبتنی برمزایده
درسیستم های مبتنی برمزایده فرض بر این بود که طرفین تجاری از وجود یکدیگر آگاه هستند می خواهند کالا یا وجوه را مبادله کنند. اما موارد ی اتفاق می افتد که شرکـت کنندگان بسیار زیاد ی در مبادله می خواهند دخیل باشند اما از اهداف تجاری یکدیگر با نیستند (مانند مزایده ) در این گونه موارد از سیستم گفته شده استفاده می شود. سیـستم مورد مصرف در این حالت X-Cash و یا پول رقمی قابل اجرا است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *