Search
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

نقد و بررسی فیلم «ملکه»

نقد و بررسی فیلم «ملکه»

نويسنده کارگردان: محمد علی باشه آهنگ ر

بازيگران: ابراهیم برزیده، مجتبی اسودیان، حسین باشه موسیقی ر، مالک سراج، هومن برق‌نورد، مهدی سلطانی، حمید آذرنگ، مصطفی زمانی، میلاد کیمرام همایون ارشادی


دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی

حاشیه های فیلـم :

– ملكه پنجمين فيلم بلند كارگردان فرزند خاك است (کافه سینما)

– نام اوليه فيلم ديدگاه بود باشه موزیک ر در باره تغيير نام فيلمش مي گويد: اسم فیلم دیدنی قبلا «نظر » بود که با مشورت دوست ها به این نتیجه رسیدیم اين اسم ساکن و خنثی است «ملکه» به درون‌مایه‌ای که داشت اسم تلویزیون ی‌تری بود. (کافه سینما)

– فیلـم جلوه‌های مخصوص رایانه ‌ای قابل تذکر ی دارد که در تلویزیون ایران کم شبیه است همين طور جهت گرفتن صحنه‌های مربوط به مقر عراقی‌‌ها از ۷۰ هنرور هشت دستگاه تانک نفر بر اتومبیل ‌های عراقی مصرف شده است. بخشی از فیلم زیبا نیز در بخش بویلر پالایشگاه آبادان فیلم جذاب برداری شده است..(خبرآنلاین)

– به جز مصطفي زماني بازيگران ملكه از ميان هنرمندان تئاتر هستند

– در فیلم زیبا «ملکه» ساخته محمدعلی باشه موزیک ر جهت فیلم جذاب برداری برخي صحنه‌ها از جرثقیل استفاده شده است.(خبرآنلاين)

نقد نقد فیلـم «ملکه»

شبنم سیدمجیدی

در فیلم جالب های جشنواره ای امسال به جنبه هایی از جنگ ایران و عراق پرداخته شد که قبل از این در کمتر فیلم دیدنی ی چنین جنبه هایی از جنگ را نشان داده بودند. یکی فیلم دیدنی خرس به کارگردانی خسرو معصومی که در آن به معضل فراگیر آن روزهای بعد از جنگ پرداخته شده است: مردانی که از جنگ باز میگردند میبینند همسرانشان از آن ها جدا شده اند با شخص دیگری همسرداری کرده اند. دیگری فیلم دیدنی ملکه ساخته محمد علی باشه موزیک ر، این فیلم جذاب ساز خوب اما کم حاشیه تلویزیون ایران است که باز مثل فیلم جذاب های قبلی اش «بیداری رویاها» و «فرزند خاک» زاویه ای از جنگ تاثیرات آن بر آدم ها و روابط شان را نشان داده که ما قبلاً نمونه اش را نداشته ایم: دلرحمی دلهره و ترس در مواجهه با دشمن!همواره در فیلم زیبا هایمان دیده ایم که مردان با ایمان یا حتی این نه، بلکه مجید سوزوکی بزن بهادر می آید با سلحشوری دشمن را لت و پار می نماید اسطوره می شود و… هیچ ندیده ایم که اسطوره داستان مان وقت کشیدن ماشه یا وقت دستور آتش، دستش و صدایش بلرزد و حتی فراتر از آن، از کشتن دست بکشد. هیچ وقت دلمان جهت آن طرف میدان نسوخته است. باشه موزیک ر در فیلم زیبا ش کاری می نماید ما همگام با اسطوره ایرانی داستان دلمان برای آن افسر عراقی که همه سربازانش را از دست داده قصد خودکشی دارد، به رحم بیاید ما همان هایی هستیم که وقتی سیاوش از بالای برج دیده بانی اش مختصات اهمیت همان سربازان را به آرپی جی زنشان می گوید آن ها را باخاک یکسان می نماید ، شادمان می شویم. با این اوصاف می توان گفت ملکه روایتی از بی رحمی شفقت به طور تومان است.

سیاوش(میلاد کی مرام) دیده بان جنگ است به دنبال فرصتی می گردد تا توانایی های را به بالادستی ها نشان دهد. او یک برج دور افتاده دیده بانی را پیدا می نماید که می تواند از آن جا حیاتی ترین مختصات اهمیت های دشمن را ببیند. این یک فرصت طلایی برای جبهه خودی است، ولی با ورود فرد خیالی داستان(مصطفی زمانی) تردیدها شروع می شود. به یکباره این قدرت مطلق جهت کشتن آدم ها جهت سیاوش ترس ناک می شود.

باشه موزیک ر با اینکه بازیگران تازه کاری چون میلاد کی مرام و هومن برق نورد را جهت کارش برگزیده اما گزینش هایش نتیجه بهتر ی داده است و تمام بازیگران از عهده پیچیدگی های فرد های برآمده اند. شخصیت هایی که هر کدام تحت تاثیر شرایط روزهای انتها جنگ دچار سردرگمی ها و تلخی های بسیار زیاد ی شده اند.

این فیلم زیبا از لحاظ کیفیت فنی جلو های ویژه در مقایسه با دیگر فیلم دیدنی های نوع دفاع مقدس در سطح بسیار زیاد قابل قبولی قرار دارد و به نظر من می توان از دیدنش بسیار زیاد لذت برد.

در انتها اینکه ملکه روایت زنبورهایی است که نیش می زنند با آن که می دانند می میرند چرا که خانه از جان جهت شان ارزشمند تر است…
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *