Search
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

نقش با اهمیت موسیقی در یادگیری

نقش با اهمیت موسیقی  در یادگیری

دانلود آهنگ جدید

آدم از بدو خلقت جهت سازگاری با محیط نیازهای متعددی داشته که هنر یکی از راه‌های سازگاری بشر در خدمت زیبا طلبی، آرامش و نشاط زندگی اوست موسیقی شکلی از هنر است که حس عاطفه، نشاط معرفت آدم را بدون نیاز به زبان منتقل می‌کند. بشر اولیه به کمک حنجره و وسائل آلات ابتدایی از سنگ چوب، موسیقی اولیه را تولید کرده است. نقاشی روی دیوارها از زمان باستان نشان می‌دهد که موسیقی قبلی ه زیاد داشته و با آفرینش بشری همراه بوده است. از این‌رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم و آیین‌های مختلف همراه آهنگ به‌عنوان وسیله‌ای برای ابراز همبستگی جمعی و رفع ترس و نگرانی ‌ها، غم‌ها و ایجاد آرامش و شادی در بین افراد قبیله برگزار می‌شده است. موزیک زبان آرزوها، انتظارها عواطف بشری است هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی‌های عاطفی و فرهنگی موسیقی ویِژگزینشه دارد. با درک آهنگ ظهور عواطف زیبا ، همدردی و تفاهم بیشتر خواهد شد. موزیک ، غم، شادی ، ترس و نگرانی ، دلهره و دیگر احوال آدم ی را به گویاترین و قابل درک‌ترین زبان بیان می‌کند.
موسیقی مشاهیر
آلبرت انیشتین که به‌عنوان باهوش‌ترین آدم جهان بیان است، در کودکی و زمان مدرسه بسیار زیاد تنبل و کم حافظه بوده و یکی از معلم‌های او به مادرش گفته بود که فرزندش را به مدرسه نفرستد و مجوز دهد سرکاری آسان برود؛ اما مادر انیشتین هیچ وقت باور نداشت که پسرش خنگ است. روزی یک مشاور تحصیلی به مادرش توصیه کرد برای فرزندش ویولون بخرد! انیشتین در نواختن ویولون پیشرفت کرد و موسیقی سبب شد که او به نابغه‌ترین شخص جهان تبدیل شود. وی چندین بار در محافل گوناگون اعلام کرد که ویولون سبب شکوفایی استعدادش شده است. این دانشمند آلمانی به موتزارت باخ علاقه ویِژگزینشه داشت. یکی از دوست ها او می‌گوید، وقت ی‌که انیشتین در معادلات چند مجهولی عاجز می‌ماند، به موسیقی گوش می‌کرد یا ویولون می‌نواخت و پس تمام موارد پیچیده ریاضی را به راحتی حل می‌کرد. دونالدالدینک هپ، برنده جایزه نوبل پزشکی از نورولوژیست‌هایی است که با نگرش روانشناسی در زمینه نوروفیزیولوژی موسیقی پژوهش‌هایی انجام داده است. وی اعتقاد دارد هوش، ادراک حتی هیجان با تجربه به دست می‌آید و ذاتی نیست. هپ، بنیانگذار فرضیه‌ است که بیان می‌دارد نوزادان با سیسـتم شبکه‌ای از نورون‌ها زاده می‌شوند رابطه درونی، محیطی و تجربه حسی سبب می‌شود این شبکه سازمان‌یافته وسیله تعلت با محیط را فراهم سازد و آنها از راه یادگیری یا تحول پالایش یابند. یک مجتمع سلولی مهم نورولوژی اندیشه یا فکر است و بدین ترتیب اثبات می‌کند جهت چه حضـور یک شیی یا شنیدن موسیقی یا ملودی آشنا احتیاج به فکر کردن ندارد و چگونه بوی عطر یا چند نغمه و موزیک قدیمی خاطرات مربوط به یک یا دونت قدیمی را به یاد ما می‌آورد.
بیشتر شدن فرد ی
می‌تواند به‌عنوان آرامبخش در تقویت دقت و هوش و رشد پرورش استعدادهای کودک، حتی ویرایش وضعیت تغذیه، خواب افزایش وزن او موثر باشد. ابوعلی سینا رودکی ارزش خاصی برای موزیک قائل بودند. فارابی اعتقاد داشت، موسیقی ایجاد انگیزه و نشاط می‌کند و سبب خیال‌پردازی انگیز می‌شود. ارسطو می‌گوید از موزیک می‌توان در بسیار زیاد ی از شئون زندگی، تربیت، سرگرمی، خوشگذرانی، تعدیل حس ات عواطف بازبینی استفاده کرد. اما معتقد است اوقات فراغت باید با نوعی آهنگ آرام تعالی بخش پر شود. افلاطون در مورد تأثیر موزیک گفته است: «موزیک برای زندگی بشری ضروری است. شما بیمارترین روح آدم ی را در اختیار من بگذارید، من قادرم با قوت موسیقی کسالت او را از درونش خارج کنم و آدم ی هوشمند و سلحشور به شما تحویل دهم». موسیقی تأثیرات شگرفی روی مغز آدم دارد.
موسیقی ویرایش ی
موسیقی اصلاح ی یک رشته است و به مدت پنجاه سال به‌عنوان یک تخصص حرفه‌ای کلاسیک گسترش پیدا کرده است. در سال ۱۹۵۰، انجمن موسیقی ویرایش ی تأسیس شد. موزیک اصلاح ی جهت افرادی که دارای مشکلات گوناگون هستند ، مانند عقب افتادگی ذهنی، رشدی، معلولیت جسمی و روانی به منظور دستیابی به بهداشت روانی و جسمی کاربر د دارد. اما موسیقی تنها جهت افرادی که موارد عقب افتادگی جسمی روحی دارند مفید نیست، بلکه در شرایط مختلف پزشکی هم مفید است؛ از عبارت فشار روحی ، درد زایمان ترشح اندروفین در وقت زایمان، بیهوشی در عمل‌های جراحی و آلزایمر. جهت مثال، در بیماران مبتلا به آلزایمر، آواز خواندن و نواختن موسیقی انفرادی گروهی با همسالان، مهارت‌های فردی را ارتقا می‌دهد رابطه اجتماعی را باراهنمای مطمئن و لذت‌بخش (با نواختن و شنیدن موسیقی رقصیدن) برقرار می‌کند. امروزه همچنین به اثبات رسیده موسیقی آرامبخش موتزارت روی افزایش نورون مغزی اثر می‌گذارد که به پدیده تاثیر موتزارت مشهور است. پژوهش‌ها نشان داده است که موسیقی با مناطقی از مغز ارتباط و تاثیر تقویتی دارد. موسیقی شاد آرامبخش، کار تمپورال مغزی نیمکره چپ موسیقی غمگین نیمکره راست مغز را تحریک می‌کند. آهنگ شاد آرامبخش با ایجاد روحیه آرام باعث جذب سلولی تغذیه بهتر بیشتر شدن کیفیت رشد، به‌خصوص در کودکان می‌شود. موسیقی آرام موتزارت وابستگی عاطفی مادر کوچولو را حین شیردهی افزایش داده باعث شکوفایی عشق و دوستی بین مادر شیرخوار می‌گردد. موزیک در مراحل مختلف زندگی کودک به نوعی در شکل‌دهی شخصیت او اثر گذار است. در سن ۲ سالگی، وقت ی‌که بچه نظم را می‌فهمد، می‌آموزد چگونه آوازی را تقلید نماید و اگر شعری برای ش بخوانید یا موسیقی را بشنود، آن را تقلید می‌کند. از آنجا که موزیک به‌عنوان پدیده اجتماعی تربیتی در عصر حاضر شناخته شده است، آشنایی راهنمای صحیح آن می‌تواند نقش اثر گذار ی در روحیه فرد کودک داشته باشد. او می‌تواند همراه با کار ‌هایی همچون نقاشی، زبان و ورزش به یادگیری موزیک نیز بپردازد.
تأثیر موزیک بر افزایش مغزی
امروزه تأثیر موسیقی بر افزایش مغزی فوائد موسیقی در مراحل مختلف زندگی
(از زمان جنینی تا سالمندی) ثابت شده است و اثر آن روی سیسـتم ‌های حسی، حرکتی، هیجان، هوشیاری، عاطفی ترشح غده ها بحث می‌شود.
بیشتر شدن قدرت تخیل و تمرکز
موسیقی قدرت تخیل تمرکز بچه را پرورش به او نظم ترتیب و لذت اجرا و شنیدن موسیقی خوب را جايزه می‌دهد.
بهترین وقت آموزش موسیقی
بهترین سال‌های روش موزیک برای کودکان پنج سالگی است نکته با اهمیت اینکه در هر سنی بایستی روش مناسب آن سن اتخاذ شود. موسیقی دسته جمعی انگیزه و شوق یادگیری را در کودکان تقویت می‌کند؛ چرا که حاصل شادی دسته جمعی است و باعث شکوفایی استعدادهای نهفته در آنها می‌شود. دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت می بایست با جدیت و برنامه ‌ریزی موسیقی را در کنار دروس دیگر قرار دهند تا بسياري از موارد جسمی و روانی کودکان اصلاح یابد.
دکتر اکبر کوشانفر کارشناس کودکان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *