Search
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

آشنایی با وی پی ان vpn

آشنایی با وی پی ان vpn

خرید فیلتر شکن

وی پی ان چیست
واژه vpn را امروزه زیاد می شنویم. این کلمه نسبتا به طور شکست ناپذیری به عنوان راه حل سازمانی در صنعت شبکه در گوش مدیران فناوری اطلاعات دوباره تکرار می شود. تعاریف زیاد متعددی از یک شبکه وی پی ان وجود دارد، اما صرف نظر از تمام این ها، تنها چیز می تواند تعریف درستی از وی پی ان به ما بدهد، آن این است که بدانیم وی پی ان چگونه کار می نماید .
جهان در دهه های اخیر با تغییرات بسياري روبه رو شده است. به جای سر و کار داشتن با دغدغه های محلی، بسياري از مشاغل امروزه به بازار جهان ی می اندیشدند، اقتصاد جهان به بدنه ای یک پارچه تبدیل شده است و هر اتفاقی در این بدنه رخ بدهد، تاثیر آن را همگان خواهند دید. بسياري از کمپانی ها، تاسیسات خود را در جاهای مختلف جهان نهادینه کرده اند و این ها تمام به یک چیز نیاز دارند: راهی برای ایجاد اتصال سریع، امن و قابل اطمینان بین این مراکز، صرف نظر از محل آن مرکز.تا همین چند زمان پیش، اگر شرکـت ی می خواست جهت شبکه ای تولیدکند، مجبور بود با عقد قرارداد با مخابرات سرویس دهنده محل، نسبت به خرید یک خط شخصی اقدام می کرد از طریق این خطوط شخصی، یک شبکه wan راه اندازی می کرد. یک راه دیگر تولید شبکه ای است که از طریق تونل زدن یا رمزگذاری روی خط یا شبکه ای عمومی، به گونه ای بتواند از آن استفاده شخصی نماید . اما که می توانید جهت راه اندازی یک شبکه خصوصی از خطوط اتصالی خودتان استفاده بکنید . ولی در این صورت هزینه خیلی بالایی را می بایست متقبل شوید. فرق این دو مثل اجاره کردن لیموزین در خیابان شهر است، یا ایجاد سری خیابان های نو جهت حرکت اتومبیل های مان.انواع وی پی ان vpn
دو نوع عمومی از وی پی ان ها وجود دارند. دساسترس ی های از راه دور، که به آن ها شبکه شخصی دیال آپ هم می گویند، اتصالی است که از طرف کاربر به سرور lan یک شرکـت زده می شود و آن سازمان این کاربر را وارد شبکه می نماید . عرضه کننده خدمات سازمانی سرور دسترس و نگرانی ی شبکه ای راه اندازی کرده است به فرد ان از راه دور که با پروگرام دسکتاپ متصل می شوند، سرویس می دهند. همچنین از طریق همین خطوط می توان نسبت به ایجاد خط های تلفن اقدام کرد و یک تلفن کاملا داخلی جهت به وجود آورد. مثال بهتر برای آن که بهتر بفهمیم دسدلهره و ترس ی از راه دور به چه شکل است، می شود سازمانی که به دنبال اتصال امن بین گذاشته ای نمایندگی در شهرهای مختلف است.

سرویس دهی سایت به سایت
هر چند که با استفاده از تجهیزات منحصربه فرد و رمزگذاری های سطح بالا، هر کمپانی می تواند از چندین وبسایت ثابت به عنوان مرکز اینترنت عمومی اش (جهت مثال اینرتنت) را به اشتراک بگذارد. فهرست زیر در مورد وی پی ان های وبسایت به وبسایت است:

مبتنی بر اینترنت: چنانچه شرکـت ی بخواهد در بیشتر از یک شبکه وجود داشته باشد، کم تعرفه ترین این ها وی پی ان مبتنی بر اینترنت خواهدبود.

مبتنی بر اکسترانت: وقتی یک شرکـت بخواهد شراکت خود را با کمپانی دیگ رببندد، می توانند وارد یک سرویس vpn شوند که اکانت همدیگر را کنترل کننند با یاری این تکنیک، می شود به آسانی محیطی اشتراکی را به وجود دارد.

یکی از کاربر دهای متداول وی پی ان، امن کردن رابطه در شبکه اینترنت است، اما وی پی ان نیازی به الزاماتی چون مجوزگیری یا رمزگذاری روی محتوا ندارد. وی پی ان ها اکثرا ٌ می توانند جهت جداسازی ترافیک فرد ان مختلف در یک شبکه به کار بروند امنیت بسیار زیاد خوب ی داشته باشد. یا حتی می توان از وی پی ان ها جهت ایجاد رابطه دوطرفه دائم بین دو نقطه دور از استفاده کرد.

ویژگی ها ی وی پی ان
شبکه خصوصی مجازی که خوب طراحی شده باشد، خصوصیات ی بسياري را ارائه می دهد: گسترش اتصال جغرافیایی، بالارفتن امنیت، کاهش نرخ های عملیاتی نسبت بهروش های کهنه ایجاد wan، کاهش انتقال نرخ اتصال برای فرد ان از راه دور، بالارفتن بهره وری، امکان ایجاد شبکه هایی در سطح جهان ، ایجاد امکانات مخابراتی پهنای باند، بازگشت سرمایه سریع تر نسبت به مصرف ازروش سنتی.

فناوری های وی پی ان
بسته به نوع وی پی انی که استفاده می شود، اقطعا لا برای ساختن وی پی ان، می بایست چند مولفه ویِژگزینشه را در تهیه وی پی ان رعایت شود:

* نرم افزار میزکار مشتری

* سخت افزار مرتبط

* سرور وی پی ان مستقل

* nas، سرور دسترس ی شبکه که دساسترس ی وی پی ان کاربر ان را تحلیل می نماید

* شبکه vpn مرکز مدیریت سیاست ها.

اما به این علت که هیچ استاندارد درست و حسابی جهت پیاده سازی وی پی ان ها وجود ندارد، بسياري از شرکت ها برای خود نسبت به ایجاد علت کلیدی سرویس كار کرده اند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *