Search
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

آرالیای دروغی

آرالیای دروغی

سفارش تاج گل

آرالیای دروغی:

درختی کوچک است با برگ های نازک به رنگ قرمز،مسی و سبز تیره با لبه های دندانه دار که می تواند به شش تا هفت متر ارتفاع برسد.
این جنس را که قبلا” در جنس Aralia قرار داده بودند تقریبا” ۱۷ گونه درختان همـواره سبز و یا درختچه میباشند که زیستگاه طبیعی آن استرالیا و جزایر اقیانوس آرام است . گونه ای که تیشتر در باغبانی مورد استفاده مورد مصرف قرار میگیرد آرالیای زیبا یا آرالیای دروغی به نام D. elegantissima است
این گیاه مناسب گلخانه آسری مان منازل مسکونی و بجهت هالهای بزرگ و دفاتر کار است
در وقت جوانی اندازه معمولی آن در منازل ۱۲۰تا ۱۶۰ سانتیمتر است . برگهای نخلی شکل ( بادبزنی ) آن ۷ تا ۱۰ برگچه طویل خیلی زیبا که تا ۱۰ سانتیمتر درازا ۴ سانتیمتر پهنا دارد تشکیل یافته کناره های آن دندانه دار است . برگها در ابتدا به رنگ قرمز مسی ولی بتدریج رنگ سبزتیره ای بخود میگیرند . اندازه این گیاه وقت بزرگی به ۵/۲ متر و یا بیشتر میرسد شکل آن کاملا” تغییر کرده و برگهای پائینی گیاه رفته رفته می ریزند برگها بزرگ شده طول آنها به ۳۰ عرض آنها به ۸-۷ سانتیمتر میرسد .
این گیاه به محیط روشن با نور غیر مستقیم بادرجه گرما مبوسیله نیازمند آبیاری به طور مرتب در فصل بیشتر شدن است .اما مجوز ندهید خاک آن به طور همیشگـی خیس یا طور کامل خشک بماند. آن را هر ماه با کود مایع تغذیه بکنید .
این گیاه در خانه به روشنائی زیاد زیبا غیر مستقیم نیاز دارد . در گلخانه ها وقت تابستان و بهار به نور نسبتا” ملایم در زمان پائیز زمستان به نور احتیاج دارد . رطوبت و همين طور گرما خیلی هوا جهت افزایش سریع مناسب ضروری است . خاک گلدان نمی بایست اشباع از آب یا کاملا” خشک گردد زیرا در هردو صورت برگها می ریزند . باید رطوبت محل بیشتر شدن گیاه را توسط اسپری یا وسایل دیگر بویژه در فصل تابستان تامین کرد . از گذاشتن این گیاه در کوران هوا هم پرهیز نمایند . برگها را ماهی یکبار با آب با آب بدون آهک شستشو دهید . این گیاه اکثرا ٌ ” به هرس نیازی ندارند . در صورت ضرورت جوانه های انتهائی را پنسمان کرده یا گیاه را بطور کامل هرس بکنید تا فرم دلخواه را بدست آورید
کنه های گیاهی شپشکها بجهت شپشکهای آردآلود و نرم تن از آفات مهم این گیاه است
روش ازدیاد آرالیای دروغی ۱- بوسیله بذر ۲- بوسیله قلمه – قلمه از ساقه های انتهائی گیاه یا از پارت های چوبی گیاه گرفته می شود . در صورت امکان از هورمون ریشه زا استفاده شود . تنه های محکم گیاه را میتوان به قطعه های کوچکی بریده و در فروردین ماه قلمه زد . در درختان بزرگ از قلمه هوائی هم میتوان استفاده کرد . ۳- توسط پیوند- این گیاه را بروی گیاه دیگری از این خانواده به نام fatsia میتوان پیوند زد عده ای معتقد هستند که بدین وسیله افزایش آن ارتقا می یابد .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *