Search
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

دلیل ترس و نگرانی از دندان‌پزشکی راهکارهای رفع آن

دلیل   ترس و نگرانی از دندان‌پزشکی  راهکارهای رفع آن

هر یک از ما جهت استرس مان از دندان پزشکی دلیل ی داریم احتمالا به همین و علی رغـم رنج بردن از مشکلات دندانی، مدتهاست به دندان پزشک مراجعه نکرده ‌ایم.

مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

۸ دلیل دلهره و ترس از دندان‌پزشکی و راهکارهای رفع آن

رفتن به دندان پزشکی جهت بسياري از ما احساس خوشایندی نیست و حتی با استرس اضطراب همراه است. غافل از اینکه می‌توان به آسانی بر ترس و نگرانی از دندان پزشکی غلبه کرد تجربه ناخوشایند بهبود ی را به یک تجربه بدون استرس و اضطراب و خوشایند تبدیل کرد.
برخي از این دلایل را برای شما فهرست کرده ‌ایم در ادامه راهکاری برای علبه بر این دلهره و ترس به شما پیشنهاد می کنیم:

۱- خاطره بد از دندان‌پزشکی
یک تجربه بد از مراجعه به دندان‌پزشک در زمان کودکی کافی است تا بقیه عمر از مراجعه به دندان‌پزشک بترسید! این یکی از دلایل اصلی که مردم از مراجعه به دندان‌پزشک می‌ترسند همین است.

راهکار: بسياري از خاطرات بد مردم از دندان‌پزشکی مربوط به زمان کودکی و نوجوانی است؛ زمانی که هنوز دیدن یک فرد با روپوش سفید یا وسیله‌ای فلزی در دست باعث وحشت و اضطراب شان می‌شد. اما با فاصله گرفتن از زمان کودکی بسياري از تصویر ها، صداها و بوهای دندان‌پزشکی از حالت مبهم و وحشت‌آور خارج شده‌اند پس دیگری جهت استرس از آنها وجود ندارد.

پارت دوم خاطرات بد از دندان پزشکی مربوط به تجربیات ناخوشایند و همراه با درد زجر از حضـور در مطب دندان‌پزشک است. اکثرا این تجربیات مربوط به زمانی هستند که مساله دندانی افراد به وضعیت حاد رسیده است و بالاجبار برای رهایی از درد و عفو نت به دندان‌پزشک مراجعه کرده ‌اند. طبیعی است در چنین مواقعی آستانه تحمل درد بسیار زیاد کاهش می‌یابد، ماده بی‌حسی دیر اثر می‌کند و انجام هر عملی از طرف دندان‌پزشک تبدیل به محرک خیلی دردناک می‌شود.

اگر یک تجربه بد از حضـور در محیط دندان‌پزشکی داشته‌اید ی بر آن نیست که دوباره این تجربه برای شما دوباره تکرار شود. بهتر است خاطرات کهنه ناخوشایند خودتان از در مطب دندان‌پزشکی را دور بریزید!
اگر از کار دندان‌پزشک قبلی‌تان راضی نیستید و معتقدید آموزش رفتار و نحوه بهبود ی او باعث شکل‌گیری عکس بد از دندان‌پزشکی در ذهن شما شده است، خوب است دندان‌پزشک خود را عوض بکنید .
چند معیار توصیه ی جهت گزینش دندان‌پزشک را در اینجا بخوانید.

۲- دلهره و ترس از درد
یکی از دلایل درد، داشتن دندان‌های زیاد حساس یا داشتن بیماری ‌های لثه است. فکر دردی که در طول معاینه دندان‌پزشک به وجود می‌آید از درد بد‌تر است. وقتی دندان‌پزشک کار رو شروع می‌کند افراد دچار اضطراب می‌شوند منتظر شروع درد هستند .
راهکار: علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد؛ پس پیش از درد گرفتن دندان و حاد شدن مساله دندانتان به دندان‌پزشک مراجعه بکنید . دندان‌پزشکی را انتخاب بکنید که رفتاری دوست ها ه و روش بهبود ی ارام بدون خشونتی داشته باشد. در وهله انتها می‌توانید از دندان‌پزشک بخواهید پیش از جلسه بهبود ی جهت شما داروی مسکن آرام‌بخش تجویز نماید .

۳- استرس از سوزن
بسياري از مردم بیشتر از آنکه از دندان‌پزشک بترسند از آمپول دندان‌پزشک می‌ترسند. دیدن یک سوزن ظریف و تجسم ورود آن به داخـل نسج مو بر تن هر آدم ی راست می‌کند!
راهکار: برای رفع این درد از دندان‌پزشکتان بخواهید پیش از تزریق ماده بی خسی، به لثه‌تان میزان ی داروی بی‌حسی موضعی بمالد تا درد ناشی از تزریق را حس نکنید. خیلی ی از دندان‌پزشکان از سوزن‌های بدون درد شیوه‌های تزریقی خاصی استفاده می‌کنند که درد ناشی از تزریق را تا میزان خیلی ی كم شدن می‌دهد. می‌توانید چشم انتان را حین تزریق ببندید تا دست‌کم از دیدن سوزن وحشت نکنید!

۴- عدم کنترل و اشراف روی بهبود
وقتی که به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید بایستی به او اعتماد کامل داشته باشید. اما کمی سخت است؛ چون در حالتی قرار گرفتید که نمی‌توانید ببینید چه اتفاقی در حال افتادن است و کنترلی روی آن ندارید.
راهکار: از دندان‌پزشکتان بخواهید پیش از شروع بهبود ، مراحل آن را جهت شما توضیح دهد و شما را با وسایل دندان‌پزشکی آشنا نماید . وقت ی کاربر د تعریف هر وسیله را بدانید از دیدن آن حس وخشت نخواهید کرد.

۵- دریل دندان‌پزشکی
صوت دریل دندان‌پزشکی مثل ولوم ناخن کشیدن روی تخته است و وقتی که با صوت ساکشن مخلوط می‌شود باعث اضطراب می‌شود.
راهکار: دریل‌های دندان‌پزشکی با هوا کار می‌کنند. ولوم وحشتناک دریل‌های دندان پزشکی ناشی از رد شدن هوا از بین پره‌های دستگاه است. پس بی‌دلیل از ولوم عبور جریان هوا نترسید! اگر دریل‌های دندان‌پزشکی کهنه نشده باشند پیش از استفاده، کاملا روغن‌کاری شوند صوت ناهنجار آنها کمتر خواهد بود.
راهکار هملی برای نشنیدن ولوم دریل‌ دندان پزشکی گرفتن گوش‌ها یا گوش کردن به موزیک به‌وسیله هدفن است. اما دقت داشته باشید ولوم موسیقی را تا میزانی بلند بکنید که بتوانید صوت دندان پزشکتان را بشنوید!

۶- شرمندگی از وضعیت دندان‌ها
یکی از دلایل مردم جهت عدم مراجعه به دندان‌پزشک شرمندگی و خجالت از وضعیت دندان‌هاشان است. آنها حجالت می کشند کسی از وضعیت وخیم دندان‌هاشان مطلع شود؛ حتی یک دندان‌پزشک!
راهکار: همیشه به شوخی به بیمارانی از این دست می‌گویم: جهت چه فکر می‌کنید می بایست از داشتن دندان‌های پوسیده بد شکل شرمنده باشید، در حالی که من از بازبینی همین پوسیدگی‌ها خرابی‌ها پول در می‌آورم! پس سرتان را بالا بگیرید و با افتار بگویید دکتر من کلی دندان پوسیده دارم!
مطمئن باشید دکترتان دندان‌هایی بد‌تر از دندان‌های شما دیده‌اند. حتم بدانید هر چه مراجعه به دندان‌پزشک را به تاخیر بندازید وضعیت دندانتان بد‌تر می‌شود؛ مثلا پوسیدگی آسان تبدیل به بهبود ریشه می‌شود.

۷- بوی دندان‌پزشکی
موادی که برای ضد عفو نی کردن وسائل دندان‌پزشکی بکار برده می‌شود بوی خیلی خاصی دارد که به تنهایی باعث ایجاد اضطراب می‌شود؛ حتی قبل از اینکه وارد اتاق معاینه شوید.
راهکار: اگر شامه حساسی دارید از بوی مواد دندان‌پزشکی یا بوی تراش دندان آزرده یا حتی منزجر می‌شوید می‌توانید با راهکار آسان تاثیر ناخوشایند این بوها را از بین ببرید: به خودتان عطر بزنید یا از دندان پزشک بخواهید از اسپری خوش‌بو کننده در اتاق استفاده نماید .

۸- احساس تهوع و خفگی
زمان ی دندان‌پزشک جهت معاینه یا بهبود ، ابراز را به دهان شما وارد می‌کند شاید احساس خفگی یا تهوع بکنید . افرادی که ابه احتمال زیاد ل به پدیدار شدن حالت تهوع در آن‌ها بیشتر است اکثرا از مراجعه به دندان‌پزشک خودداری می‌کنند؛ چون می‌ترسند در حین معاینه استفراغ کنند.
راهکار: چنانچه شما به نزدیک شدن هر جسم ماده‌ای به محدوده حقلتان حساسید دچار تهوع می‌شوید اول از تمام مشکلتان را به دندان‌پزشک اعلام بکنید تا او مراعات شما را بکند. دندان‌پزشک با بی‌حس کردن موضعی ناحیه انتهای کام و حلق، این مساله را به آسانی حل می‌کند. پیشنهاد می‌کنم حین بهبود دندان‌پزشکی از بینی‌تان نفس بکشید اصلا به حس تهوع و عق زدن فکر نکنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *