Search
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

چگونه از کالای خود عکـس بگیرید

عکاسی از کالا قسمت ی از فرایند پیچیده بازار یابی است که برای خوب یت در فروش باید جهت آن توجه مخصوص ای قائل شوید. در این متن یک روش آسان جهت عکاسی از کالا یا محصول در اختیار شما قرار می گیرد. امروزه این نوع عکاسی جهت فروش محصولات و اجناس در اینترنت یا برای کاتولوگ ها مورد مصرف قرار می گیرد. که می تواند جهت عکاسان منبع درآمد بهتر ی باشد، هر چند هم اکنون هم برخي عکاسان در آمد خوب ی از این نوع عکاسی دارند.

آموزش عکاسی

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

معمول ترین شکل از عکاسی کالا نوعی است که سوژه را در مساوی یک پشت زمینه سفید یا رنگی آسان قرار می دهند. این عکس زیبا ها اکثرا ٌ در کاتالوگ های فروش کالا مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی خیلی مهم این نوع عکاسی این است که باید توجه مشتری یا مخاطب را به سوژه مهم یا همان کالا معطوف نماید در عین حال انگیزه ای برای خرید ایجاد نماید.

زیاد ی از عکاسان با کمی دشواری می توانند از کالا یا محصول مورد نظر در خانه عکس زیبا بگیرند. در حالت ایده آل می توانید به جای چهار منبع نور از سه منبع استفاده بکنید اما عکس زیبا گرفتن با دو منبع غیر ممکن نیست. در ادامه نحوه کار را توضیح می دهیم.

آنچه نیاز دارید

حداقل دو منبع نور اما چنانچه بتوانید ۳ یا چهار منبع نوری تهیه و تولید بکنید بهتر بهتر است.

یک کاعذ یا مقوای سفید رنگ تمیـز بدون لک یا چیزی مشابه آن

یک جعبه کوچک (در صورت امکان)

یک ورق کاغذ نازک مانند کاغذ مومی یا پارچه سفیدی که نور بتواند از آن عبور کردن نماید . یا می توانید از چتر سفید استفاده بکنید .

یک میز کار یا فضای مناسب جهت تمرکز بر سوژه ای که می خواهید از آن عکـس بگیرید.

یک نرم افزار ویرایش تصویر مانند فتوشاپ یا کرل

نور، دوربین… اکشن

در این روش من فقط از دو فلاش استفاده کردم. چنانچه چه همان گونه که قبلاً گفته شد می توانید از دو یا چند چراغ مصرف بکنید . من فلاش های خودم را ترجیح می دهم چون فوق العاده قدرتمند هستند . فلاش ها بایستی مستقل باشند و در فاصله مناسب نسبت به سوژه قرار گیرند اگر بسیار زیاد نزدیک باشند باعث درخشندگی نا خواسته می شوند.

چنانچه فلاش چراغ های ویژه عکاسی ندارید مشکلی نیست هر آنچه که در دسترس دارید می توانید استفاده بکنید . اگر جهت تان مقدور است چند لامپ مشابه با توان مشابه خریداری بکنید . برند های مختلف لامپ ها طیف نوری مفرق ی تولید می کنند هر چند چشـم شما نمی تواند آنرا تشخیص دهد ولی دوربین عکاسی می تواند آنرا تشخیص دهد. این باعث می شود نتیجه تصادفی باشد و کار ویرایش تصویر را مساله تر می نماید . چراغ هایی که مانند چراغ مطالعه می باشند و می توان زاویه تابش آنها را تنظیم کرد جهت عکاسی بسیار زیاد مناسب هستند .

عکاسی از کالا جهت فروش بیشتر

یک گزینش دیگر برای منبع نور وجود دارد: نور خورشید. خوب است از نور خورشید در روز ابری مصرف بکنید . اما نور خورشید شدت آن کاملا غیر قابل پیشبینی است به شدت به آب هوا و زمان عکاسی بستگی دارد. حقیقت این است که این نوع عکاسی در نور روز همـواره عملی نیست. برترین جهت عکاسی در نور روز دقایقی قبل از غروب آفتـاب است فرصت بسياري برای عکاسی وجود ندارد. اینجاست که یک منبع نور مصنوعی مساله گشاست. این منبع نور دائمی به شما اطمینان می دهد که با تمرکز بیشتر بر روی عکـس خود کار بکنید و نگـران نباشید که تا لحظاتی دیگر در شدت طیف نور تغییراتی رخ خواهد داد.

از هر منبع نوری که استفاده می بکنید فرقی نمی نماید اما سعی بکنید به جای اینکه از منبع نوری قوی استفاده بکنید از چند منبع مشابه مصرف بکنید . چون همان گونه که گفته شد هر منبع نوری خود طیف نور ایجاد می نماید وقتی که چندین منبع نوری دارید که هر کدام یک طیف نور ساطع می کنند آنگاه جبران آن کار دشواری می شود در عین حال چنانچه چندین منبع نوری داشته باشید که در زوایای مختلف قرار گرفته یاشند عکس با کیفیت یکنواخت تری خواهید داشت.

در نور پردازی حداقل فاصله منبع نور با سوژه را رعایت بکنید و از رفلکتور یا چتر سفید مصرف بکنید تا مانع از درخشندگی و ایجاد سفیدی های نا خواسته در تصویر شوید. چنانچه سعی بکنید از منابع نوری بیشتری مصرف بکنید فاصله آنها بیشتر باشد نور یکنواخت تر و مناسب تری جهت عکاسی دارید.

عکاسی از سوژه بی جان

نکته دیگری که شاید گفتن آن جهت عکاسان پیشرفته لازم نباشد این است که باید فلاش سرخود دوربین را خاموش بکنید یا در حالت آف قرار دهید تا از سفیدی نا خواسته پیشگیری بکنید .

پشت زمینه

برای پشت زمینه اکثرا ٌ ً از پرده سفید مصرف می شود روی میز یا کف اتاق نیز پارچه یا کاغذ سفیدی قرار می دهند آنگاه کالایی را که می خواهند از آن عکـس بگیرند روی آن پارچه یا کاغذ سفید قرار می دهند. نکته ای که وجود دارد این است که چنانچه از پارچه مصرف می بکنید سعی بکنید تا میزان امکان چروک های آنرا صاف بکنید تا سایه های ناخواسته در تصویر خودنمایی نکند.

اماروش دیگری که بیشتر نیز برای اشیاء کوچک مورد مصرف قرار می گیرد ساخت یک اتاقک سفید است. این اتاقک در واقع جعبه است که در داخـل این جعبه می بایست با مقوای سفید پوشانده شود. مقوا ها می بایست کاملا صاف بدون چین خوردگی باشند. اکثرا ٌ در دو یا سه ضلع این جعبه پنجره هایی بزرگ تعبیه می کنند این پنجره ها را با پارچه ای سفید نازک می پوشانند و اما این پارچه ها هم می بایست صاف و بدون چروک باشند به همان سفیدی مقوایی که در داخـل جعبه کار شده است باشند. یا حتی می توانید از کاغذ نازک جهت پوشاندن پنجره های اتاقک سفید خود مصرف بکنید . محصول مورد نظر خود را در درون اتاقک سفید قرار دهید . پشت هر پنجره هم منبع نور قرار داهید در بالایی جعبه را باز بکنید دوربین شما از اینجا می بایست به کالای مورد نظر نگاه نماید و عکس جالب بگیرد جهت ثابت نگه داشتن دوربین هم خوب است از یک سه پایه مصرف بکنید در صورتی که سه پایه در اختیار ندارید خوبتر است پایه برای آن تهیه کنید تا تصویر ی روشن با دقت بالا داشته باشید.

عکاسی از کالا وقتی که زمان کمی دارید

برخي مواقع پیش می آید که زمان بسياري جهت عکاسی ندارید امکانات ساخت یک اتاقک سفید برای عکاسی در اختیار شما نیست. فلاش مستقل ندارید و تنها فلاش دوربین در اختیار شماست یکراهنمای سریع این است که با استفاده از دو برگ مقوای سفید پاک بدون لک و تا خوردگی پشت زمینه را بسازیــد یکی برای زیر محصول دیگری را برای پشت آن استفاده بکنید آنگاه روی فلاش دوربین را با کاغذ نازک بپوشانید با فلاش روشن از فاصله مناسب عکس زیبا بگیرید کاغذ سفید نازکی که روی فلاش دوربین قرار می دهید برای پیشگیری از ایجاد درخشندگی ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرد. با این ترفند می توانید با فلاش روشن از نزدیک عکـس بگیرید. چنانچه سه پایه در اختیار ندارید باید چندین عکس جالب بگیرید تا بتوانید از بین آنها بهتریـن را انتخاب بکنید .

اما عکاسی به این نحوه تنها کار راه اندازی است و اگر زمان کافی در اختیار دارید کیفیت عکس جهت شما مهم است سعی بکنید حتمـا تمام امکانات را فراهم نمایید. تا بتوانید عکسی بگیرید که مشتری را اغوا نماید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *