Search
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

آیا محسن یگانه دچار مرداب «تکرار » شده است

دانلود رایگان آهنگ

ارزیابی آلبوم نگاه من از محسن یگانه

محسن یگانه از خوانندگان زیاد محبوب ایرانی است و طرفداران بی شماری دارد. درمورد تاثیر اخیر او، آلبوم «نگاه من» می بایست بگوییم که او تا حدودی راه را کج رفته است، تا میزانی که بسياري از طرفداران متعصب او نسبت به ساختار این آلبوم اعلام نارضایتی دارند.
این اتفاق نتیجه تغییر سبک ملودی‌های محسن یگانه است. ملودی‌هایی که رنگ و بوی دیگری نسبت به آثار قبلی این خواننده دارد.
متاسفانه این خواننده هم همچون بسياري دیگر از خوانندگان پاپ کشورمان در مرداب نواختی دوباره تکرار افتاده، جهت چه که تنظیم‌های این آلبوم هم مانند بسياري آلبوم‌های دیگر حرف آن چنانی جهت گفتن نداشت.
از نظر فنی و تکنیکی ، به احتمال زیاد تی همچون «دنبالش میرم» دچار آسیب های فنی و ساختاری بود. متریال استفاده شده جهت تنظیم این تاثیر چیزی نیست که مخاطب را جذب خود نماید. با تذکر به این مسئله که همه کارهای این قطعه، از ترانه تا تنظیم توسط شخص محسن یگانه انجام شده، شاید اکنون زمان آن رسیده که محسن یگانه برخي کارها را به دیگران واگذار نماید !
پیش از این آثار او گرایش شدیدی به موسیقی یونانی داشت؛ هم اکنون نیز یکی در بین رنگ ملودی‌های ترکیه ای بر آثارش نشسته است.
با وجود تنظیم کنندگان دیگری همچون نیکی حبیبی، علی ثابت پازل بند؛ آلبوم «نگاه من» همچنان اثری بی رمق است!

به جرات برترین قطعه این آلبوم، «درکم کن» است. این قطعه با ریتم جذاب ملودی گیرای خود محبوب‌ترین قطعه این آلبوم در بین طرفداران است توانسته مخاطبان بسیار زیاد ی را به سمت بکشاند. ولی واقعا تنها یا دو قطعه جذاب برای آلبوم ۱۳ قطعه‌ای کفایت می‌کند؟
از طرف دیگر، به این‌که در ایران قوت کارشناس به عنوان ناظر ضبط وجود ندارد؛ ضعف‌هایی چه محسوس و چه نامحسوس در آثار هنرمندان پدیدار می شود که آلبوم «نگاه من» هم از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه گهگداری شاهد تاچ ها و اکسنت‌های غلط از این خواننده در اجرا هستیم. این موضوع همين طور سبب شده تا ولوم هنرمندان ما به استاندارد کیفی جهان ی نزدیک نباشد!

جنس ولوم محسن یگانه زنگی ویِژگزینشه است در نت های بالا «جیغ» می شود. هرچه که هست، خوب یا بد، باید آن را همان‌گونه که هست بپذیریم. نکته آزار دهنده که گوش مخاطب به آن عادت ندارد تغییر غیر قابل قبول ولوم او در دکلمه موسیقی «پرنده» است. خوبتر است بگوییم «انتظار» به عنوان پیش در آمدی بر «پرنده» در نت صحیحی ضبط نشده است. این موضوع باعث شده وجوه اصلی ولوم او شنیده نشود. از دیگر نقاط ضعف این آلبوم موضوعات پیش پا افتاده نه چندان ویِژگزینشه ترانه‌ها و تنظیم‌هایی که ظاهرا بدون فکر انجام شده است. تمام این موارد در کنار سبب شده تا این آلبوم آن چنان که می بایست شاید با استقبال مواجه نشود. فراموش نکنید؛ اگر طرفداران ثابت خواننده که از قدیم با او همراه بوده‌اند، مهر تایید بر این تاثیر می‌گذارند، نشانه بهتر بودن آن نیست. چرا که به آلبوم یا اثری «برچسب خوب » تعلق می‌گیرد که طرفداران نو ی جهت یک خواننده جذب نماید .
از نکات قابل قبول این آلبوم، میکس و مستر خیلی عالی آن است که توسط آرش پاکزاد انجام شده است.
به عنوان چهارمین آلبوم استودیویی محسن یگانه انتظارات بیشتری از این خواننده داشتیم. امیدواریم او چاره‌ای مناسب برای ادامه مسیر پیشرفته خود بیابد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *