Search
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

نقد و نقد فیلم جالب Before Night Falls (پیش از شروع شب)

نقد و  نقد  فیلم جالب Before Night Falls (پیش از شروع شب)

دانلود سریال کره ای

Before Night Falls (پیش از شروع شب) —- — بیوگرافی،درام —۱۳۳ دقیقه R

کارگردان : Julian Schnabel

نویسنده : Cunningham O’Keefe

بازیپرهزینه : Javier Bardem, Johnny Depp

خلاصه جریان : برخي اپیزودیک به زندگی رمان نویس شاعر کوبایی “رینالدو آرناس” بین سال های ۱۹۴۳ تا ۱۹۹۰ از ابتدای کودکی او در “اورینته” تا مرگ او در نیویورک. او در سال ۱۹۶۴ به نیروهای شورشی کاستو در هاوانا می پیوندد. او دو سال از عمر خود را در زندان به نوشتن نامـه جهت دیگر زندانیان نوشتن مخفی رمان گذراند. او همراه با “لازارو گومز” دور از وطن و در فقر بعد از ترک کوبا در محله منهتن نیویورک…

منتقد: ادوارد گاتمن – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴)

“پیش از آن که شب فرو افتد”، فیلم دیدنی ی درام با درخشش خاویر باردم، جانی دپ، الیویر مارتینز شان پن است، که توسط جولیان شنابل کارگردانی شده است. در “پیش از آن که شب فرو افتد”، خاویر باردِم، بازیگر اسپانیایی، نمایشی با شکوه را در نقش “رینالدو آرناس”، شاعر رمان نویس کوبایی، ارائه می دهد. رینالدو آرناس در سال ۱۹۸۰ از بندر ماریل، واقع در کوبا، به آمریکا مهاجرت می نماید و ده سال بعد دار فانی را وداع می گوید. این نقش ناب و فوق العاده جهت یک بازیگر است – تراژیک، اثر گذار، با محدوده ی وسیع ی از حس ات – باردم، که روز قدیم نامزد جایزه گلدن گلوب شده بود، به آن(نقش) آدم یت، صداقت و قدرتی متهورانه می بخشد. “پیش از آن که شب فرو افتد”، کامیابی موفق یتی جهت جولیان شنابل، که از نقاشی به فیلم دیدنی سازی روی آورده، محسوب می شود. فیلم دیدنی شنابل بر طبـق اتوبیوگرافی آرناس ( که نام مشابهی دارد) تهیه و تولید شده. شنابل ترکیبی از رویاها، شاعرانگی، زیبا یی های بصری بدون دیالوگ سکانس هایی که کودکی سرشار از سیاه بختی آرناس را به تصویر می کشند، عشق علاقه ی او به ادبیات، تمایلات جنسی، اشتیاق و گرما او برای انقلاب کوبا، شکنجه اش به دست رژیم کاسترو تلاش تقلای او برای دستیابی به آزادی را عرضه می نماید . این فیلم جذاب خیزش بلند برای شنابل است، فردی که فیلم جذاب را در مکزیک تولید و ساخته است و همچنان به دنبال به عکس کشاندنِ حال هوا، حس ات و شکوه و غرور از دست رفته ی کوبا است. گام هایی که شنابل بر می دارد، انتخاب های بصری وی، حرکات دوربین و گزینش موزیک اش، همیشه، غنی و حیرت انگیز اند! اوایل فیلم جذاب ، ی که آرناس به همراه معشوقه ی مرد اش(کسی که خیال می نماید او زن است!) به کلاب شبانه ی هاوانا می رود، شنابل نمی گذارد که ما ولوم موسیقی ای که در کلاب پخش می شود را بشنویم همين طور صوت شکستن امواج را، ی که آرناس مرد دیگری را پیدا می نماید با او در امتداد ساحل قدم میزند. در عوض، شنابل سکانس را با “روگ” دوبله می نماید ، قطعه هنریِ با شکوه لو رید که بوسیله لاری اندرسون و با ویولن نواخته می شود. تاثیرِ گنگ و رویاگونه ی آن ما را به داخـل تجربه ی شخصی (و درونی) آرناس می برد باعث می شود که پریشانی، شور و ذوق او را احساس کنیم.

باسکویات” این کار را کرده بود، جایی که از دیوید بوئی در نقش اندی وارهول استفاده کرده بود. این بار این شان پن است، که با طعم غیرقابل تشخیص، در نقش دهقان کوبایی ظاهر می شود، و جانی دپ، که خیلی خوب در دو نقش مخالف ظاهر می شود؛ رییس خشک به زندان افتاده و یک ستوان بی رحم ارتش. امّا این فیلم جالب ، فیلم دیدنی باردِم است! او استعداد فوق العاده ای در تغییر دادن خودش متناسب با هر نقش دارد. او در نقش محو می شود می گذارد زبانِ بدن و چشم ان درشت اش از تواضع، سادگی، حس کنجکاوی عطش فوق العاده آرناس برای تجربه اندوزی سخن بگویند. حتی زمانی که رینالدو از یک کتابفروشی خارج می شود و دسته ای از کتاب های کم اندازه را به قفسه سینه اش می فشارد – که آنها را در جوار قلبش ایمن نماید – ما نکاتی را درمورد این شخصیت در می یابیم. بر خلاف شرح حال خودِ آرناس، که عمدتاً به موارد جنسی مربوط می شد، فیلم زیبا شنابل بر جستجوی آرناس برای پیدا کردن آزادی و تلاش های وی جهت انتقال حس ات عواطفش از طریق نوشتن تمرکز دارد. ما او را می بینیم که بنا بر اتهامات نادرستی به زندان می افتد، تبعید می شود، و زمانی که فرار می نماید ، بار دیگر دستگیر می شود در سلول بسیار زیاد کوچکی زندانی می شود و محکوم می شود به این که اعتقادات و باورهایش را در ملأ عام تکذیب و پس بگیرد. آرناس می گوید : «زیبا یی، دشمن است» «هنرمندان ضد انقلاب هستند ». سر انجام آرناس به ایدز مبتلا می شود به انتها مسیر می رسد. جریان رینالدو آرناس، داستانی حزن انگیز ناگوار است امّا با دقت توجه ی که شنابل به خرج می دهد نمایش دقیق و فراموش نشدنی خاویر باردم، به طریقی، زیبا جلوه می نماید .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *