Search
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

ارزیابی آلبوم یک لحظه بدون تو از اشکان محمدیان

ارزیابی  آلبوم یک  لحظه بدون تو از اشکان محمدیان

دانلود آهنگ جدید

شکی نیست در کشور ما سبک‌های رایج موسیقی ، پاپ و سنتی است وبقیه سبک‌ها به بهتریـن شکل ممکن مورد بی اعتنایی قرار می‌‌گیرد. از همین روی کمتر شاهد آثار موسیقایی در نوع های مفرق ی همچون “الکترونیک” در ایران هستیم.
عدم پرداخت به این نوع موزیک باعث شده تا برخي علاقه مندان به سمت نمونه های خارجی سوق پیدا کنند عده ای دیگر که گوششان با این موزیک ارتباط نداشته، اصلا علاقه‌ای به این سبک نشان ندهند. سیروان خسروی به عنوان یکی از پیشگامان موزیک الکترونیک در ایران به شمار میرفت که رفته رفته گرایش موسیقی را به سبک راک نزدیک تر کرد؛ به هر حال آثار شاخصی را از خود در این سبک به جای گذاشته است. نمونه های دیگری از این نوع موسیقی را در آثار هنرمندان دیگری همچون کوشان حداد می توان یافت. هنرمندی که سال ها پیش همکاری را در یک گروه دو نفره با اشکان محمدیان به نام “اشکان کوشان” شروع کرد خیلی مورد تذکر علاقه مندان قرار گرفت. دیری نپایید که این همکاری به فراموشی سپرده شد و هریک از این عزیزان کار مستقل را بر گروهی ترجیح داد. آلبوم جدید ۹۶
اشکان محمدیان هم اکنون آلبوم نو ی را ارائه کرده که جهت بسياري از مخاطبان موزیک امروز نا آشناست و تعجب آنان را بر می‌انگیزد. آلبومی با گرایش بی حد اندازه به فضای موزیک الکترونیک کاملا غربی جهت جذب شنوندگان ویِژگزینشه منتشر شده است و هر فردی به راحتی با آن رابطه برقرار نمی‌کند.
تعاریف موسیقی الکترونیک سال هاست که در جهان تغییر کرده و معادلات جدید ی پدید آمده که دیگر فقط حاوی سبک های تکنو ترنس و غیره نیست. اکنون طیف وسیع ای از سبک ها به عنوان زیرشاخه این مگا نوع شناخته می شوند. سینت سایزرها، ترمین، کیبورد و سمپل های نرم افزار ی به موسیقی الکترونیک شکل می دهند. اما اکنون با گذشت سال ها سازهای دیگر نیز درگیر ماجرا شده اند و بسته به فضا و رنگ موسیقی نقش خود را ایفا می کنند.
تحلیل آلبوم “یک لحظه بدون تو” اثر اشکان محمدیان تا حدودی سخت است. مقایسه آن با آثار غیر ایرانی غلط است اگر بخواهیم با آثار ایرانی مقایسه کنیم هم رقیبی جهت آن پیدا نخواهیم کرد. در ایران موزیک الکترونیک یا به شکل تلفیقی شبیه آنچه در آثار چارتار می شنوید؛ ظاهر شده یا به شکل ترکیبی دقیقا مثل قطعه اول اکثر آلبوم‌های پاپ امروزی نمایان گشته است. این آلبوم در نوع منحصربفرد ویِژگزینشه است به جرات نمی توان نمونه مشابه ایرانی جهت آن پیدا کرد. اما آنچه مسلم است؛ این ویِژگزینشه بودن به مفهوم بهتر بودن محض نیست. ولوم اشکان محمدیان نیز کمی مفرق از صوت خوانندگانی است که هـر روز به آن‌ها گوش می دهیم. هرچند جنس ولوم نسبتا گرمی است ولی چیزی نیست که هرکسی از شنیدن آن لذت ببرد. در واقع از منظر قشنگ یی شناسی به آن نگاه نمی‌شود بلکه تنها از آن جهت که صوت مناسبی برای موزیک الکترونیک است، مورد قبول واقع می‌گردد.
این نوع از آهنگ پراگرسیو کمتر توانایی اخت شدن با شعر ترانه های زیاد را دارد و کلمات مورد استفاده بایستی دارای سیلاب های کوتاه باشند. متاسفانه اکثر کلمات زبان فارسی بخش سیلاب های زیاد هستند این تا حدودی کار را برای تولید کنندگان این نوع موسیقی سخت خواهد کرد. با این وجود اشکان محمدیان سعی کرده تا میزان امکان متون فارسی را در آثار خود بگنجاند.
با وجود مدت وقت کوتاه آلبوم، چینش به احتمال زیاد ت به درستی انجام شده و با یک مقدمه بهتر ، آلبوم به به احتمال زیاد ت مهم وصل خواهد شد. قطعه به یاد ماندنی “باورم نبود” در به احتمال زیاد ت آلبوم گنجانده شده است. شکی وجود ندارد ریمیکس مجدد آن در انتهای آلبوم نیز شنونده را به وجد خواهد آورد.
در بخش آهنگ سازی و تنظیم اشکان سنگ تمام گذاشته است و موسیقی کاملا مدرن و به روز است و امضای دائمی آثارش را در جای داده است. همين طور این تاثیر از نظر میکس و مستر کیفیت مطلوبی است در این زمینه نیز گام ازبقیه آثار موجود در بازار جلوتر است. متاسفانه تبلیغات ضعیف این تاثیر سبب شده تا کمتر دیده شود و از طرف دیگر به گوش شنونده واقعی نرسد. هرچند سبک موسیقی الکترونیک در جهان در زمره هنرهای تجربی موسیقی اکسپریمنتال جای می گیرد؛ در ایران وضعیتی در میزان ورژن آزمایش ی دارد. تمام این موارد در کنار هم سبب شده تا کمتر به آلبوم “یک لحظه بدون تو” خرده بگیریم تا راه جهت تولید آثار این چنینی باز شود.
در کل این آلبوم در سبک موفق بوده به با کیفیت ترین شکل ممکن در ایران تولید و ساخته شده است. هرچند جهت گوش بسياري از مخاطبان نا آشنا بوده، اما مسیر خود را بین شنوندگان واقعی پیدا کرده است. اشکان محمدیان راه سخت و درازی پیش رو دارد. ویِژگزینشه بودن همیشه به مفهوم خوب بودن نیست و محمدیان باید جهت ادامه راه برنامـه ریزی صحیح دقیقی انجام دهد. شکی وجود ندارد اگر مسیر درستی را پیش بگیرد به زودی به موفق یت های زیادتری دست خواهد یافت.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *