Search
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
  • :
  • :

چگونه در سفر با مشکلات غیرمنتظره رو به رو شویم؟

چگونه  در سفر با مشکلات غیرمنتظره رو به رو شویم؟

تور روسیه

مسافرت از شیرین‌ترین خاطرات زندگی می باشند ، ولی برخي مسافرت ها با مساله و دردسرهایی همراه هستند . از آنجایی که نمی‌دانیم در سفر آینده، چه موارد ی ممکن است سر راه قرار بگیرد، باید پیش از مسافرت ، را جهت آن‌ها آماده کنیم. در این مطلب با چند نمونه از این خطرات مشکلات روش‌هایی جهت مواجهه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

گشت و گذار در طبیعت اقامت در یک محل ناشناس، سفر را به خاطره‌ای هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند. ولی روزانه ی که می‌گذرد، اتفاقات خوب بدی در انتظار است. احتمال دارد روز از گشت گذار در پاریس لذت ببرید یا در برلین مورد سرقت قرار بگیرید. شاید روز بهتر ی در یکی از سواحل تایلند بگذرانید یا در کاستاریکا به دلیل مسمومیت غذایی بیمار شوید.

اما چنانچه از قبل را آماده کرده باشید، می‌توانید با این حوادث موارد به راحتی رو‌به‌رو شوید.

اسباب مسافرت چند‌منظوره به همراه داشته باشید

به همراه داشتن وسایل چندمنظوره به شما این اطمینان را می‌دهند که در صورت تغییر شرایط بتوانید خود را با وضعیت جدید وفق دهید و اما وسایل لبـاس ‌های کمتری همراه به مسافرت ببرید. به‌عنوان مثال کفش‌های پیاده‌روی که به اندازه‌ی کافی شیک هستند تا آن‌ها را در یک مهمانی غیرمنتظره بپوشید. شامپوهای چندمنظوره، ‌هایی که بتوانید در شرایط مختلف بپوشید وبقیه موارد مشابه از این دست اقلامی می باشند که به شما کمک می‌کنند تا چمدان کوچک‌تری داشته باشید و برای موقعیت‌های مختلف آماده باشید.

یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی کوچک همراه داشته باشید

با وجود اینکه در قرن بیست‌و‌یکم زندگی می‌کنیم و امروزه خیلی ی از داروهای مورد نیاز را می‌توانیم در همه جهان به آسانی تولید و ساخت کنیم، اما بد نیست تا جعبه‌ی کوچک کمک‌های اولیه به همراه اقلام و داروهای مهم و ضروری همراه داشته باشید. موارد ی از قبیل قرص استامینوفین، داروهای مرتبط با مریضی ‌های گوارشی، قطره‌های چشم ی، چسب زخم، قیچی، پماد هیدروکورتیزون جهت اختلالات‌ ناشی از آلرژی‌ و التهابات‌ پوستی‌، پمادهای آنتی‌باکتریال و آنتی‌بیوتیک‌هایی با تجویز پزشک را در این جعبه به همراه ببرید. اکثرا به آسانی می‌توانید در نزدیکی خود داروخانه‌ای پیدا داروهای مورد نیازتان را تهیه و تولید بکنید ، اما در شرایط اضطراری خوب است که این موارد را همراهتان داشته باشید.

یک چراغ‌قوه‌ی کوچک به همراه داشته باشید

اما بسياري از مسافران اکثرا با خود چراغ‌قوه ندارند، ولی اگر ناگهان تصمیم بگیرید که در پاناما غارنوردی بکنید یا اگر پیاده‌روی شما در طبیعت طول کشید و با تاریکی مواجه شوید، یک چراغ‌قوه به کارتان خواهد آمد. حتی ممکن است به قطع برق در تاریکی بمانید که مشکلی رایج در بسياري از مناطق است. یک چراغ‌قوه‌ی مدادی ضدآب می‌تواند گزینش خوب ی برای همراه بردن در سفر باشد.

چتر را فراموش نکنید

بسياري از مسافران اکثرا ٌ برای اینکه چمدان را سنگین نکنند چتر با خود نمی‌برند و تصور می‌کنند زمان بارندگی زمانی که نیاز به چتر بود، می‌توانند یک چتر بخرند. ولی چتر با اینکه وزن زیاد ی ندارد، می‌تواند در شرایط اضطراری به دادتان برسد. شاید زمانی که در حال خروج از فرودگاه هستید یا در خیابان قدم می‌زنید، رگبار ناگهانی شما را غافل‌گیر بکنید . در این شرایط در حالی که دیگران می‌دوند تا سرپناهی پیدا کنند که از باران در امان بمانند شما با خیال آسان چترتان را در می‌آورید و به مسیرتان ادامه می‌دهید.

عبارات ضروری را یاد بگیرید

محلی‌ها توقع ندارند شما در زبان آن‌ها تخصص داشته باشید. همین که بتوانید کلمات عبارات آسان چون سلام، خداحافظ متشکرم را بگویید کافی است. به این ترتیب، اهالی آن شهر یا کشور راحت‌تر شما را می‌پذیرند. دانستن لغات و عبارات کلیدی زبان مقصد مورد نظر علاوه بـر اینکه به شما یاری می‌کند تا راحت‌تر با اهالی آنجا تعلت گفت‌و‌گو داشته باشید، دربقیه موارد نیز به کارتان خواهد آمد. موارد ی از عبارت زمانی که به یاری نیاز دارید، گم شدید، می‌خواهید غذا سفارش دهید یا برای خرید چیزی چانه بزنید. برای این کار می‌توانید از پروگرام فرد دی ‌های آموزش لغات ضروری زبان مصرف بکنید . اگر گوشی هوشمند ندارید از سری کتاب‌های لونلی پلنت (Lonely Planet) استفاده بکنید که حاوی روش آموزش زبان جهت مسافرت به مقاصد مختلف است

در مورد ‌ی رابطه غیرکلامی تحقيق کنید

بسیار زیاد ی از افراد وقت برقراری رابطه با دیگران علاوه بـر رابطه کلامی از روش‌های رابطه غیرکلامی نیز بهره می‌برند. در این صورت تذکر به اکنون ت چهره‌ی فرد مقابل و زبان بدن وی می‌تواند به شما نماید شرایط را درک بکنید و منظور طرف مقابل را متوجه شوید، حتی چنانچه در فهم بخش کلامی رابطه با او مساله داشته باشید. اگر زبان مورد نظر را متوجه نمی‌شوید، خونسردی را حفظ بکنید و با دقت به احساس ات فرد مقابل وقت ادای کلمات دقت بکنید . یادگیری این مهارت می‌تواند در شرایط اضطراری راه‌گشای شما باشد. اما این مهارتی نیست که یک شبه به دست بیاید، بلکه به تلاش و آزمایش نیاز دارد. از طریق سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف می‌توانید تکنیک‌های رابطه غیرکلامی را یاد بگیرید.

میزان ی پول نقد برای مواقع اضطراری نگه دارید

با وجود اینکه امروزه به هر طرف که نگاه بکنید یک دستگاه خودپرداز خواهید دید، اما باز هم همراه داشتن پول نقد ضروری است. شاید کارت‌های شما با خودپردازهای مختلف همخوانی نداشته باشد. در این صورت بدون داشتن هیچ پولی در شهر غریب یکه و تنها خواهید ماند. پس همیشه مبلغی پول نقد جهت چنین شرایطی همراه داشته باشید. اما لازم نیست تمام این پول را دائما با خود این طرف و آن طرف ببرید. بهتر است آن را در اتاق هتل بگذارید تا امنیت زیادتری داشته باشد. در شرایطی که مورد سرقت قرار بگیرید یا کیف پولتان را گم بکنید ، دیگر استرس نخواهید داشت.

کارت‌های پشتیبان داشته باشید

در شرایط اضطراری خوب است به اضافه کارت بانکی‌تان یک کارت بانکی یا اعتباری پشتیبان هم به همراه داشته باشید. احتمال دارد بانک بدون اطلاع قبلی شما به دلایلی حساب شما را مسدود نماید یا کارت‌های بانکی شما احتمالا در سفر به سرقت بروند. در این صورت بایستی حساب متصل به کارت دزدیده شده را مسدود بکنید . اگر کارت پشتیبان همراهتان نباشد، دیگر از پول خبری نیست.

پول نقد به همراه ببرید

با ظهور کارت‌های اعتباری تراشه‌دار، بسياري از کشورها از کارت‌های اعتباری مغناطیسی پشتیبانی نمی‌کنند. در حالی که انتظار دارید از کارت اعتباریتان تمام جا استفاده بکنید ، برخي وقتها ممکن است با چنین موارد ی مواجه شوید. گرچه همه‌ی ما به استفاده از کارت‌های اعتباری عادت کرده ‌ایم، ولی باز نیز همراه داشتن پول نقد در مسافرت ضروری به نظر می‌رسد.

از اسناد مدارک خود کپی تولید و ساخت بکنید

نگه داشتن کپی از اسناد مدارکتان در مسافرت خیلی به کارتان خواهد آمد، به ویژه در شرایط اضطراری زمانی که اصل آن‌ها را گم می‌کنید. اگر پاسپورت شما دزدیده شود یا آن را گم بکنید ، با داشتن کپی مدارک می‌توانید هویتتان را ثابت بکنید . این مدارک، گزارش‌های پلیس را تکمیل می‌کنند مدارک نو تان را راحت‌تر دریافت خواهید کرد. پس، از پاسپورت، قراردادهای بیمه‌های سلامت یا بیمه‌ی مسافرتی و کارت‌های اعتباری‌تان کپی بگیرید.

وقت گم شدن پاسپورت چه باید کرد؟

می‌دانید زمان گم شدن پاسپورت چه باید بکنید؟

گم کردن پاسپورت می‌تواند خیلی ناگوار باشد، به ویژه وقت ی که زمان مسافرت شما به همین زودی‌ها است. از منابع مختلف می‌توانید یاد بگیرید که در چنین مواقعی چه باید بکنید. در ادامه نکات و مراحل اصلی اعلام مفقودی پاسپورت گرفتن پاسپورت نو را بیان می‌کنیم:

در اداره‌ی پلیس، فرم اعلام مفقودی پاسپورت‌تان را پر بکنید .
به وب سایت وزارت امور خارجه بروید، فرم‌های ضروری را پرینت بگیرید پر بکنید .
فرم‌ها را در ساعات اداری صبح به سفارت یا کنسول‌گری ببرید.
در صف منتظر نوبتتان بمانید.
باز منتظر بمانید!
به مأموران رسمی فرم‌ها، گزارش پلیس، مدارک مربوط به مسافرت در پیش رو و یک قطعه عکس جالب را تحویل دهید. چنانچه عکـس ندارید نگـران نباشید. اکثرا در دفتر سفارت‌ها اتاقکی برای عکس جالب گرفتن وجود دارد.
منتظر اعلام نتیجه بمانید.
مبلغ مورد نیاز را پرداخت بکنید .
به منزل بروید و ناهار بخورید.
بعدازظهر به سفارت برگردید.
مجددا در صف منتظر بمانید.
پاسپورت موقت نو خود را تحویل بگیرید.

فهرستی از شماره تلفن‌های ضروری تولید و ساخت بکنید

چنانچه این فهرست را همراه داشته باشید، در صورتی که اتفاقی جهت تان بیافتد، اطرافیان و متخصصان پزشکی می‌دانند که می بایست با چه شماره‌ای ارتباط بگیرند. حتی بهتر است فهرستی از حساسیت‌های ویِژگزینشه خود به داروها یا مواد غذایی ویِژگزینشه را یادداشت بکنید . چنین فهرستی تجویز دارو به کار پزشکان می‌آید. خوبتر است دو کپی از این فهرست داشته باشید. یکی را در کیفتان بگذارید و تمام جا همراه برید یکی را در اتاق هتل نگه دارید.

بیمه‌ی مسافرتی داشته باشید

یکی از مهم‌ترین موارد برای ایجاد آمادگی در مساوی موارد ابه احتمال زیاد لی مسافرت ، داشتن بیمه‌ی مسافرتی است. احتمالا در طول سفر و انجام تفریحات مختلف با موارد ی مواجه شوید، شاید حین غواصی مشکلی جهت تان ایجاد شود، شاید در جاده بیمار یا زمان کوهنوردی دچار شکستگی شوید. در چنین شرایطی مجبور به مصرف از خدمات پزشکی هستید و بیمه‌ی مسافرتی در این مواقع به داد شما خواهد رسید.

قبل از مسافرت ، درمورد ‌ی مقصد مورد نظرتان مطالعه کنید

بررسي کردن در مورد ‌ی مقصد سفر به خصوص سفر های خارجی زیاد مهم است. قبل از سفر ، سری به کتابخانه یا کتاب‌فروشی بزنید چند کتاب درمورد ‌ی فرهنگ زندگی در مقصد سفر تان تهیه و تولید بکنید . اگر کسی که به منزل شما بیاید قوانین خانه‌ی شما را زیر پا بگذارد، حتمـا از این رفتار ناآسان خواهید شد. درمورد مسافرت به کشورهای خارجی نیز این مسئله حاکم است. دانستن قوانین اصلی ضروری و آداب معاشرت در مقصد مورد نظرتان از سوء‌تفاهم‌ها پیشگیری می‌کند باعث می‌شود خاطره‌ی خوشی از مسافرت شما در ذهن میزبانان باقی بماند. رعایت نکردن بعضی از قوانین کشور میزبان، حتی شاید به زندانی شدن شما منجر شود.

شما هرگز نمی‌دانید چه اتفاقاتی در طول مسافرت انتظار شما را می‌کشد. حتی با کیفیت ترین برنامـه ‌ریزی‌های مسافرت احتمالا با مساله مواجه شوند. شاید از همه‌ی وسائل ها و وسایلی که همراهتان می‌برید مصرف نکنید یا حتی احتمالا هیچ یک از این موارد در سفر های شما، برای تان پیش نیایند اما احتیاط، شرط عقل است. خودتان را همیشه جهت شرایط سخت آماده بکنید .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *