Search
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

اپن سورس Open Source چیست؟

اپن سورس Open Source چیست؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

نرم افزار ی که آزادیهای زیر را جهت فرد قائل شود، پروگرام آزاد خوانده می‌شود (تذکر بکنید که کلمه Free به معنای آزاد مصرف می‌شود و نه رایگان !):

آزادی اجرای برنامـه برای هر کاری (آزادی صفرم)
آزادی مطالعه چگونگی کار پروگرام و تغییر آن (پیش نیاز: متن پروگرام ) (آزادی یکم))
آزادی تکثیر کپی پروگرام (آزادی دوم)
آزادی تقویت بهتر کردن برنامـه و توزیع آن جهت همگان (پیش نیاز: متن برنامـه ) (آزادی سوم)

هر برنامـه آزاد، چنین آزادیهایی را جهت فرد دارد. علاوه بـر اینها، یک شرط هست و آن اینست که اگر شما از این آزادیها استفاده کردید و نرم افزار ی را تولید کردید و آن را به دیگران دادید، باید این آزادیها را به فرد انتان هم بدهید. چنانچه شما این آزادیها را داشتید پس افراد دیگر باید داشته باشند، یعنی پروگرام آزاد تا آخرین توزیعش باید آزاد بماند.
آزادی نرم‌افزارهای آزاد تا جایی هست که حتی می‌توان بدون پرداخت تعرفه ‌ای جهت مجوز، کپی‌هایی از نرم‌افزار آزاد را، با یا بدون تغییرات، یا در ازای دریافت وجه، برای هرکس و هرجایی آن را توزیع کرد.
نرم‌افزارهای آزاد (به دلیل ابهام در لفظ free) به غلط به‌عنوان نرم‌افزارهای و ابه احتمال زیاد لاً بی‌ارزش تلقی می‌شدند، به همین دلیل این نرم‌افزارها به متن باز یا متن آزاد (Open Source) زیاد دیده شده شدند. در واقع در نرم افزاهای آزاد قیمت مورد نظر نیست بلکه آزادی بیان است.
از دیگر ضمانت‌های که نرم‌افزار آزاد تأمین می‌کند، اجازه‌نامـه عمومی همگانی (GPL)است. GPL جهت هر کس امکان دوباره توزیع‌کردن یا همگردانی (کامپایل) مجدد متن پروگرام را فراهم می‌کند. طبق این اجازه ‌نامـه همچنین باید متن برنامـه در دسترس قرار داده شود تا امکان استفاده یا تغییر آن باشد. برنامـه ‌های رایانه ‌ای اینگونه را ًبازمتن گویند. متن چنین پروگرام ‌هایی نمی‌تواند به حالت «محدودشده» درآید مگر با نظر تک تک نویسندگان آن متن. بیشتر نویسندگان متن سیسـتم ‌علت لینوکس تحت این مجوز برنامـه ‌نویسی می‌کن

پروگرام منبع باز, نرم افزار های رایانه ی هستند که کد منبعش تحت پروانه یا جواز قابل دستیابی است ( یا ترتیب داده اند مانند قلمرو عمومی) که اجازه میدهد به استفاده کنندگان بهره مند شوند, تغییر دهند, گسترش دهند پروگرام , و پخش نمایند فرم بازبینی شده یا ویرایش نشده آنرا. آن گسترش داده شده برای عموم ,روش تعاونی. این مپال برجسته گسترش منبع باز اکثرا اکثرا مقایسه می شود محتوی آدرس تولید شده برای استفاده کنندگان.
جنبش برنامـه ی رایگان از سال ۱۹۸۳ شروع شده است. در سال ۱۹۸۳ یک گروه از اشویِژگزینشه نماینده شدن که اصطلاح نرم افزار رایگان را جایگزین کنند با با پروگرام منبع باز (OSS) مانند یک جمله چیزی که کمتر مبهم و بیشتر راحتی جهت جهان ی متحد است. گسترش دهندگان پروگرام احتمال دارد بخواهند پروگرام شان ر با یک جواز نرم افزار منبع باز به اطلاع عموم برسانند, در نتیجه هرکس احتمالا گسترش دهد پروگرام را یا درک نماید که چگونه آن کار می نماید . برنامـه منبع باز مجوز میدهد که هر کس ورژن مد نگارش برنامـه را بسازد , بفرستد آنرا به یک سیست عمل کننده نو ساختار پردازنده , شریک شود انرا با دیگران یا در معرض فروش بگذارد. هدف منبع باز اجازه دادن محصول بیشتر قابل درک باشد , قابل بازبینی , تکثیر کردن , معتبر یا به آسانی قابل دسترس , مادامی که ان هنوز قابل فروش است.
تعریف منبع باز به طور برجسته , ارعه فلسفه منبع باز و تعریف بیشتر مرزبندی در مصرف , ویرایش شدن دوباره توضیع کردن پروگرام منبع باز. نرم افزار حق امتیاز داده به استفاده کنندگان در غیر این صورت ممکن است ممنوع شوند از حق تالیف. این حاوی حق بر استفاده , اصلاح توزیع مجدد است. چندین پروانه نرم افزار منبع باز واجد شرایط هستند در محدوده تعریف منبع باز. برجسته ترین مثال پروانه محبوب و عمومی GNUاست.(GPL). مادامی که اریه میدهد راهی که وسیع ا باعث دسترسی عموم به محصول شود , پروانه های منبع باز اجازه میدهد نویسندگان وفق دهند چنین دسترسی را.
برچسب منبع باز خارج شده است از جلسه راه حل برگزار شده در Palo Alto در عکس جالب العمل بهNetscape که در ژانویه ۱۹۹۸ اعلان کرد کد منبع جهت رد یاب (مانندMozilla).
یک گروه از اشویِژگزینشه در جلسه به اضافه Tod Anderson, Larry Augustin , John Hall , Sam Ockman, Christine Peterson, Eric S. Raymaod . آنها به کار بردند فرصت قبل از معرفی کد منبع ردیاب تامین کنند پتانسیل درهم و برهم بوجود آمده توسط ابهام کلمه ” آزاد ” .جنبش منبع باز معمولا با استراتژی و راهبرد شروع شده است. خیلی از مردم معتقد هستند که تولد اینترنت , از سال ۱۳۶۹ جنبش منبع باز را شروع کرده است در حالی که افراد دیگر تشخیص نمیدهند فرق بین منبع باز حرکت نرم افزار رایگان را. تاسیس نرم افزار رایگان (FSF) در سال ۱۳۸۹ شروع شده است مفهوم کلمه مانند ” رایگان مانند حرف کردن رایگان ” نه ” آبجوی رایگان “. به عنوان یک معلت ه بزرگ پروگرام رایگان قبلا بوده هنوز رایگان هست , چنین برنامـه رایگان ی همراه شد با مخارج صفر , چیزی که به نظر ضد تجاری می آید.

منبع باز در مقابل منبع بسته ( اختکمک خوانده شود گسترش مالکانه )
برخي اوقات بحث داغی برمی انگیزد. پول در آوردن از طریق نحوه سنتی , مانند فروش کپی های افراد و پرداخت حق امتیاز پروانه , مشکلتر برخي مواقع غیر عملی است با نرم افزار منبع باز . گاهي مواقع برنامـه منبع بسته دفاع میکنند که نرم افزار منبع باز لطمه میزند به بازار تجاری نرم افزار . شکایت تهمت آمیز توسط تعداد زیاد ی جریانات اختیاری مانند:
بیرون دادن نرم افزار و پول گرفتن جهت نصب و نگهداری ( بکار گرفته شده توسط بسیار زیاد از پخش کنندگان Linux)
میسر ساختن نرم افزار در دسترس مانند منبع باز در نتیجه مرد شانس زیادتری دارند بخرند محصول وابسته یا سرویسی که شما فروخته اید ( برای مثالOpenoffice.org در مقابلStarOffice )

اجتناب از مخارج / سهیم شدن مخارج :
زیاد از گسترش دهندگان احتیاج به محصول دارند در نتیجه آن یعنی مخارج گسترش را بین تقسیم کنند ( مانند پیدایش سیست Xwindowو سرویس وب Apache)
تحقيق درمورد نرم افزار منبع باز در مقابل نرم افزار منبع بسته نشان میدهد برنامـه منبع بسته دارای مشاور کمتری است ولی نرم افزار منبع باز دارای زمان کمتری است بین کشف نواقص مرمت کردن آن. نمایندگان منبع بسته بیان میکنند که هیچ کس در پروگرام منبع باز مسئول نیست , هیچگونه ضمانت و مشوق وجود ندارد که آن مرمت شود , و هیچکس مسئولیت غفلت را بر عهده نمیگیرد. نمایندگان منبع باز بحث میکنند جهت اینکه کد منبع در نرم افزار منبع بسته وجود ندارد , هیچ راهی برای فهمیدن آسیب پذیری یا خطا وجود ندارد. هرچند که داشتن کد منبع برای پروگرام آنرا آسان می نماید برای فرد خلافکار که کشف نماید امنیت آسیب پذیری که آنها میتوانند از آن بهره مند شوند ( بجای گزارش دادن یا مرمت آن )
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *