Search
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

از معایب و ویژگی ها ی خرید اینترنتی چه می دانید؟

از معایب و  ویژگی ها ی خرید اینترنتی چه می دانید؟

از معایب ویژگی ها ی خرید اینترنتی چه می دانید؟

فروشگاه ساز

لذت گشت وگذار درفروشگاه ها انتخاب کالا،لمس فیزیکی اجناس،معاشرت و آشنایی با افراد مختلف از عبارت مهمترین دلایلی است که آدم ارخریدلذت می برد.
به گزارش فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امروزه گسترش رسانه های دیجیتال و امکان تبادل اطلاعات از طریق محیط مجازی باعث به پدیدار شدن تعادل اقتصادی بین فرد ان اینترنت، کمپانی ها سرمایه گذاران مختلف شده است. امکانات ی که تجارت وخرید و فروش کالا و خدمات را از شکل سنتی خودجداکرده و جهان ی تازه ای را به روی تاجران مشتریان بازکرده است.

درسال های اخیر بیشترکاسبان از طریق اینترنت جهت انجام تجارتشان مصرف میکنند. این فرایندحاوی خرید فروش کالاها خدمات است. فروش اینترنتی هم اکنون بخش عمده ای از فروش ها را به خود اختصاص داده است بیشترخرده فروشان بزرگ عضو این دسته هستند . فروشندگانی که تنها فروش آنلاین دارند درحال افزایش هستند میلیون ها نفربطور مرتب به فروش آنلاین رسیده اند. از اجناس دسته دوم گرفته تاصنایع دستی به معلت ات آنلاین روی آورده اند.

مشتریان دلایل متعددی برای خریداینترنتی عنوان می کنند‌. بسياري از این دلایل به ویژگیها منحصربه فرد محیط اینترنت مثل دسترسی جهان ی به کالا و خدمات وجود اطلاعات زیاد درباره محصولات ،امکان مقایسه کالاها با یکدیگر و قیمت های آن ها،صرفه جویی در زمان، انعطاف پذیری در زمان خرید، عدم نیاز به تحرک فیزیکی، وجودقیمت های رقابتی، تنوع محصولات سهولت در سفارش خرید برمی گردد. در واقع می توان عمده ترین مزیت خریداینترنتی را راحتی سهولت آن دانست. به این ترتیب خرید مجازی می تواندجایگزین مطلوبی جهت خرید حضوری باشد.

اما در کنار هر راحتی و آسایش اکثرا ٌ معایب نقایصی هم وجود دارد. در خرید اینترنتی سه مساله مهم وجود دارد:

موانع فناوری: سرعت پایین سایت ها وجود مساله برای ثبت نام درسایت بازکردن حساب خرید در آن ها.

موانع ذاتی اینترنت: عدم تعلت فیزیکی و عدم توانایی مشتریان در لمس کالاها قبل از خرید؛ از عبارت مشکلات ی است که به ماهیت مجازی بودن اینترنت برمی گردد.

موانع امنیتی: عدم امنیت ضروری جهت انجام مبادلات بی اعتمادی مشتریان برای واریز پول به حساب سایتها.

حمید ضیایی پرور استاد دانشکده مدرس ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار اخبار داغ گروه محیط مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درخصوص معایب و ویژگی ها ی فروشگاه های الکترونیکی (فروشگاه آنلاین)گفت: باتوجه به اینکه ضریب نفوذ اینترنت در ایران ارتقا پیدا کرده همين طور با ورود نسل های جدید تلفن های همراه G3و۴G در سال های اخیر دسترسی اکثرا مردم به رسانه های مجازی زیادشده پس افراد به جای حضـور فیزیکی در محل مورد نظر،ترافیک نرخ بالا ترجیح می دهند به فروشگاه اینترنتی مراجعه کرده و کالای موردنظر را درب منزل تحویل بگیرند.

یکی از خصوصیات ی دیگر این فروشگاه ها مقایسه محصولات شرکـت های مختلف از یک کالا جهت مثال روسری است. همچنین خرید از شبکه های مجازی به صورت تراکنش اینترنتی یکی دیگر خصوصیات ی این فروشگاه هاست که در آن شخص قادر بوده تا همزمان بدون مصرف از کارت بانکی به طور مستقیم محصول ر ابا شماره شناسه بانکی خریداری نماید .

ضیایی پرور در رابطه با معایب فروشگاه های اینترنتی افزود: دراین نوع خرید اینترنتی امکان کلاهبرداری از این گونه فروشگاه ها زیاد بوده به همین دلیل سازمان تجارت زیرمجموعه وزارت صنایع در سال های اخیركار به طراحی آرمی تحت عنوان (نمادالکترونیک)کرده که اگر این آرم به صورت برنامـه ی در هر فروشگاه اینترنتی وجود داشته باشد کاربر با کلیک روی آرم به وب سایت رسمی نمادالکترونیک هدایت شده فرد با کسب اطمینان شاهداعتبار رسمی فروشگاه موردنظرمی شود درنهایت هیچ نوع تقلب و یاسو مصرف در آرم الکترونیک وجودندارد.

وی بیان کرد: چنانچه خریدهایی که افراد در جهان ی واقعی انجام می دهند در صورت هرگونه تقلب با شخص مورد نظرمواجه هستند در محیط مجازی فرد خاصی وجود خارجی ندارد.

ضیایی پرور در خصوص استقبال از این فروشگاه هاگفت: مردم تهم اکنون عادت به خرید از این نوع فروشگاه های الکترونیکی نکرده اند در عین حال گاهي ازکالاها و خدمات را نمی توان به صورت الکترونیکی ارائه کرد.

وی درجواب به سوال اینکه قوانین موجود در فروش اینترنتی چقدر اجرا می شود گفت: قانون قدیمی درحدود ۹ سال پیش در مورد جرائم رایانه ای و اینترنتی وجود دارد که این جزء قوانین عام محسوب میشوند که حاوی هکر،کلاهبرداری سواستفاده حریم مجازی بخشی که ویژه فروشگاه آنلاین باشد موجود نیست

همين طور قانون مبارزه باجرایم رایانه ای اینترنتی نیازمند به روزشدن بوده جهت چه که مقتضیات محیط مجازی تغییر می نماید .

وی درانتها خاطرنشان کرد: امیدوارم که مجلس آینده به مخصوص کمیسیون های تخصصی و کمیته های تخصصی بازبینی یه به روزرسانی قانون مربوطه را درقالب طرح بازبینی یه در دستور کار خود قرار بدهند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *