Search
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

تاثیرات هفت گانه موسیقی بر زندگی

تاثیرات هفت گانه موسیقی بر زندگی

تاثیرات هفت گانه موسیقی بر زندگی

 در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزان را با تاثیرات هفت گانه موسیقی بر زندگی افراد بیشتر آشنا نماییم.در ادامه این مطلب به تاثیر موسیقی درخلاقیت کودکان خواهیم پرداخت.

فواید شنیدن موسیقی تقویت حافظه با موسیقی تاثیرات مثبت گوش دادن به موسیقی تاثیر موسیقی بر سلامتی ارتباط باهوشی با شندین موسیقی

music-archive.ir

نوع موسیقی مهم نیست بلکه هر نوع موسیقی که باشد بر زندگی تاثیر گذار است هم بر زندگی و هم بر سلامتی انسانها نتایج مثبتی دارد این گفته خود ما نیست بلکه پژوهشگران  در نتایج خود به این نظریه رسیده اند اکنون نتیجه تحقیقات پژوهشگران را در این مورد می خوانیم

 

۱. گوش دادن به موسیقی استرس تان را کاهش می دهد

بسیاری از ما وقتیکه خسته هستیم و یا در حالت فشار روحی قرار داریم مستقیما به سمت موسیقی آرامش بخش می رویم. فقط ما نیستیم که اینچنین فکر می کنیم. تحقیقات قابل توجهی این قضیه را عنوان کرده است. بطور خاص, موسیقی کلاسیک آرام و آهسته برای داشتن تاثیر بیشتر پیشنهاد می شود. اگر برای مقابله با استرس تان اوقات سختی دارید, تهیه لیست پخشی از آهنگ های کلاسیک مناسب می تواند ایده خوبی باشد. و یا گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش را امتحان کنید, یا موسیقی فیلم های کلاسیک. مطالعه ای نشان می دهد که در واقع این نوع موسیقی، اثرات قوی تری در کاهش اضطراب از داروهای ضد اضطراب دارد.

۲. گوش دادن به موسیقی آستانه تحمل تان را بالا می برد

آیا شاغل هستید؟ آیا احساس می کنید وقتیکه به موسیقی گوش می کنید کارهایتان را بهتر انجام می دهید؟ شاید عجیب بنظر برسد, در واقع تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده است. و باندازه کافی موثق, مطالعه ای نشان داد که موسیقی می تواند استقامت تان را تا میزان ۱۵% افزایش بدهد. بنابراین اگر همیشه احساس می کردید که وقتی به موسیقی گوش می دهید توانایی کار کردن تان افزایش پیدا می کرده, حق با شما بوده است.

بعلاوه, این مطالعه نروژی نشان داد که وقتیکه سعی می کنید استقامت تان را بالاتر ببرید گوش دادن به موسیقی کلاسیک خیلی مفید است. یک نظریه این است که تداوم گوش دادن به موسیقی کلاسیک کمک می کند تا تمرکز کنید, که به نوبه خودش به شما اجازه می دهد تا پشتکار بیشتری داشته باشید. بهر حال, مطالعه دیگری ثابت کرد که نوع موزیک اهمیت ندارد, بلکه سرعت موسیقی—بیت بر دقیقه است (bpm)—که اهمیت دارد. بر طبق مطالعه ای, سرعت مطلوب موسیقی ۱۲۵–۱۴۰ bpm بیت در دقیقه است. jog.fm لیست موسیقی ها را بر اساس بیت بر دقیقه شان نشان می دهد. برای عملکرد بیشتر, شاید بهتر باشد قطعه ای کلاسیک انتخاب کنید, این مورد واقعا متفاوت عمل می کند.

۳. می تواند باعث شود سلامت تر بشوید

برخی تحقیقات ثابت کرده است که مزایای سلامتی قابل سنجشی در گوش دادن به موسیقی وجود دارد . گوش دادن به موسیقی باعث آزاد سازی دوپامین می شود, و اغلب اثر “شیمیایی لذت بخشی,” مانند غذا خوردن و یا داشتن رابطه جنسی تولید می کند. اگر رژیم لاغری دارید این می تواند برایتان خبر خوبی باشد! می توانید همان تجربه لذت خوردن غذاهای مورد علاقه تان را با غرق شدن در موسیقی مورد علاقه تان تجربه کنید, بدون داشتن هیچ پیامد منفی بهداشتی.

۴. شرکت در گروه موسیقی باعث می شود شادتر شوید

آیا تابحال دقت کرده اید افرادی را که در یک گروه کر با هم مشارکت دارند بیش از حد خوشحال هستند؟ خوب, این فقط نظر شما نیست. علم در واقع توضیح می دهد که چه چیزی باعث می شود آنها تا این حد خوشحال باشند. و بهترین بخش آن این است که, حتی اکثر غریب به اتفاق خوانندگان همان اثرات مثبت را تجربه کرده اند. این برای شما چه معنی می تواند داشته باشد؟ امیدوارم, مرتبه بعد که فرصت آواز خواندن در گروهی را داشتید, بپذیرید, فارغ از اینکه نگران باشید چطور بنظر خواهید رسید. مطالعه ای دیگری اثبات کرده است که آواز خواندن با هم رابطه ها را گسترش می دهد. نگران نباشید, اگر احساس می کنید که بیش از حد خجالتی هستید, می توانید زیر دوش حمام آواز بخوانید. فقط مطمئن شوید که اینکار را کمی بیشتر انجام می دهید.

۵. نواختن آلت موسیقی در کودکی باعث می شود در آینده موفق تر بشوید

تحقیقات نشان می دهد که ارتباط معناداری بین یادگیری نواختن آلت موسیقی در دوران کودکی, و موفق شدن در مراحل بعدی زندگی وجود دارد. بنابراین اگر همیشه از دست پدر و مادرتان ناراحت بودید که شما را مجبور کردند تا ویالون بنوازید—یا مثل من, پیانو—باید از آنها سپاسگزار باشید. من از پدرم متشکرم. یکی از بزرگترین افسوس های این روزهای من این است که هرگز واقعا سعی نکردم نواختن پیانو را کاملا یاد بگیرم.

۶. موسیقی باعث می شود باهوش تر شوید

به عنوان یک بزرگسال. دلگیر نشوید که چرا در دوران کودکی تان نواختن آلت موسیقی را یاد نگرفتید. یک ساز انتخاب کنید, و در آن مهارت پیدا کنید. تحقیقات نشان می دهد که اینکار می تواند ضریب هوشی تان را تا ۷ امتیاز افزایش بدهد. اما اجازه بدهیم با این قضیه روبرو بشویم: ارزش اجتماعی تعریف شده ای برای کسانی که با نواختن یک آلت موسیقی آشنایی دارند در اجتماع وجود دارد, و اینکه, فقط لذت توانستن در نواختن یک ساز بخوبی. خیلی بیش از حد عالی است! لازم به گفتن نیست, خودم نواختن پیانو را مجددا شروع کرده ام.

۷. موسیقی حافظه تان را تقویت می کند

بخش جالب تحقیقات این است که موسیقی باعث می شود مغزتان در زمینه های مختلف توسعه پیدا کند, یکی از مهم ترین آن بخش ها خود حافظه است. بنابراین اگر با حافظه بد خودتان مشکل دارید, نواختن یک آلت موسیقی چیزی است که باید در نظر بگیرید.

بنظر می رسد موسیقی کلاسیک بزرگترین برنده این پژوهش باشد. اگر تابحال در این مورد اقدامی صورت نداده اید, شاید زمان آن رسیده باشد که شروع به کاوش در مورد برخی از این ابزارهای موسیقی بکنید. اینکه چرا موسیقی چنین تاثیری عمیقی بروی ما می گذارد شرح داده شد, خیلی سخت است که با این واقعیت مخالفت کنید که اگر موسیقی وارد زندگی تان شود زندگی تان بهتر نخواهد شد.

تاثیر موسیقی درخلاقیت کودکان

درباره تاثیر موسیقی در خلقیات کودکان، پژوهش های متعددی در اقصی نقاط جهان صورت گرفته است که متاسفانه این پژوهش ها کمتر در ایران مورد توجه قرار گرفته است. اکثر کودکان از همان آغاز زندگی با لالایی مادرانشان با موسیقی آشنا می‌شود و به صورت ناخودآگاه این آوا در ذهنشان تاثیر می‌گذارد؛ کودک تمایل به آهنگ‌ها و ریتم‌ها نشان می‌دهد و از آنها تاثیر می‌پذیرد. در خارج از این فضا، موسیقی مناسب در کودکستان‌ها محیط جذابی را برای کودکان به ارمغان می‌آورد.

بر اساس آزمایش های متعددی که انجام گرفته است، خلاقیت یکی از مقوله‌هایی است که از موسیقی تاثیر می‌پذیرد؛ کودکانی که با موسیقی بزرگ می‌شوند؛ خلاق‌تر هستند و این خلاقیت در طول دورهای مختلف زندگی آنها نمایان می‌شود.

شواهدی وجود دارد که جنین در رحم مادر در برابر موسیقی واکنش نشان می دهد. صداهای بلند باعث جهیدن و پریدن جنین می‌شود. البته صدا و موسیقی یادگیری های دیگری نیز برای جنین به همراه دارد و زمانی که صداهای بلند تکرار شوند، جنین به آن عادت کرده واکنش کمتری در برابر آن نشان می‌دهد. اینکه پخش صدای بلند برای جنین کار درستی است یا خیر، مطلب دیگری است و اینکه نوزاد موسیقی لالایی را دوست دارد به این معنی نیست که پخش مداوم موسیقی لالایی در رشد او اثر می‌گذارد و برای او مفید است. مخالفت هایی نیز در مورد پخش مداوم موسیقی برای جنین و نوزاد وجود دارد. (جنسن، ۱۳۸۶: ۴۲)

با وجود آنکه غایت موسیقی هماهنگی بین آواهاست، می‌تواند احساساتی را بر انگیزد یا آنها را تصویر کند. موسیقی خوب زیباست و شنونده با درک آن می‌تواند تحت تاثیر عمیق قرار بگیرد؛ درکی که از طریق دریافت شکل کلی اثر و روابط ملودیک، هارمونیک، ساز بندی و رتیم قابل دستیابی است. در موسیقی حالات مختلفی نهفته است: خلاقیت، ابداع، قدرت، ضعف، شتاب، کندی و… دقیقاً مثل حالات مختلف روحی انسان. موسیقی قادر به بیان عشق، نفرت، خوشحالی، غم و… نیست. آنچه که آدمی از آن به عنوان بیان احساس در موسیقی می جوید. تطابق حالات خود با کیفیت‌‌‌‌های خاص در موسیقی در هر لحظه است و این ربطی به زیبایی ندارد. (یثربی، ۱۳۸۳: ۴۹ – ۴۸).

موسیقی هایی که از روی برنامه و اصول ساخته شده باشند موجب بروز خلاقیت‌ها در دیگر هنرها نیز می‌شوند.

مانند ریاضیات، موسیقی نیز یک زبان مشترک جهانی با روش های نمادی برای معرفی و ارایه به جهان است و مانند ریاضیات، موسیقی نیز باعث ارتباط ما با دیگران می‌شود، ضمن اینکه به بینش و نگرش افراد نیز روشنی می بخشد. ولی موسیقی ویژگی خاصی نیز دارد و در رفع نیازها به افراد کمک می کند. موسیقی باعث گسترش درک ما از دیگران و بیان سالم عواطف و احساسات می شود. موسیقی باعث ارتقا و شادی روح می‌گردد. موسیقی در کارهای علمی و آموزشی، مهارت های درکی و حرکتی و مهارت های اجتماعی به انسان کمک می‌نماید و کیفیت‌هایی را در افراد ایجاد می‌کند که معرف فرهنگ، تجسمات، مردم و جامعه، انرژی و خلاقیت می‌باشند، کیفیت هایی که در قرن حاضر به آنها نیز مبرم داریم. (جنسن، ۱۳۸۶: ۹).

موسیقی به علت دارا بودن زبانی مبهم و استعاری، ذهن انسان را به سوی دلالت های ضمنی و معنایی سوق می‌دهد. کودکی که با موسیقی مناسب و متناسب با سن بزرگ می‌شود. دلالت های معنایی گاهی در نقاشی کودک نمایان می‌شود و گاهی در بزرگسالی پا به عرصۀ ظهور می‌گذارد. این دلالت‌ها کودک را نسبت به همسالانش خلاق‌تر می‌کند و در همۀ جنبه‌ها نمایان می‌شود.

منبعپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *