Search
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

فواید تزریق بوتاکس برای میگرن

فواید تزریق بوتاکس برای میگرن

فواید تزریق بوتاکس برای میگرن

در این مطلب می خواهیم فواید تزریق بوتاکس برای میگرن را بصورت مختصر و مفید و به همراه تصاویری برای شما به اشتراک قرار دهیم. امیدواریم مقاله فواید تزریق بوتاکس برای میگرن مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید باشد. با ما همراه باشید.
Botax1

 

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان جدیدترین درمان سردرد میگرنی مطرح می باشد و در حال حاضر متد روز درمان بیماری میگرن در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و بعد از آن اروپا می باشد.این متد پس از بررسی های بسیار سر انجام از موفق به دریافت گواهی از سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) شد.این روش به دلیل مزایای زیادش طرفداران بسیاری در بین بیماران دارد که در ادامه به آن پرداخته ایم. 

 

تزریق بوتاکس بهترین درمان سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه(Chronic daily headache)موفق بوده است.

 

نکته مهم اینجاست که برای حصول نتیجه بهتر در درمان سردرد بعد از تزریق بوتاکس، متخصص مغز و اعصاب باید بر اساس معیارهایی بیمارانی را که از تزریق بوتاکس سود میبرند و این درمان برایشان مفید است را به طور صحیح انتخاب کند.

نکته دیگر تزریق بوتاکس در محلهای مناسب و طبق پروتکل FDA در ۳۱ نقطه از عضلات سر و گردن شامل ۷ نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)، ۴ نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر طرف، ۳ نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر طرف، دو نقطه در عضلات پاراوتبرای گردن هر طرف و ۳ نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) هر طرف تزریق میشود و بنابراین با تزریق زیبایی بوتاکس متفاوت بوده و حتما باید توسط نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) خوب انجام شود.

Botax2.jpg

نورولوژیست، مقدار مشخصی از آمپول بوتولونیوم توکسین رقیق شده را در عضلات ذکر شده تزریق میکند. این کار در مطب و به صورت سرپایی و معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام میشود و نیاز به آمادگی خاصی ندارد و بعد از تزریق بوتاکس بیمار میتواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد.

تزریق بوتاکس چگونه از سردرد میگرنی جلوگیری میکند؟

همانطور که گفتیم تزریق بوتاکس با مکانیسم فلج کردن عضلات باعث شل شدن آنها و جلوگیری از انقباض آنها شده و در نتیجه کاهش درد در بیماران با سردرد مزمن را موجب میشود. ولی در مطالعات انجام شده مشخص شده که عمل پیشگیری از سردرد بوتاکس با مکانیسم دیگری انجام میشود و آن جلوگیری از آزاد شدن سیگنالهای درد در پایانه های عصبی سر و گردن است، بنابراین استفاده از بوتاکس در کاهش سردرد، بیشتر از آنکه به شل شدن عضلات مربوط باشد ناشی از کاهش انتقال سیگنالهای درد به نخاع میباشد.

Botax3.jpg

تزریق بوتاکس گزینه مناسبی برای سردرد شما می باشد؟

پزشک متخصص مغز و اعصاب پس از بررسی شواهد و مدارک بیمار و انجام معاینات پزشکی تشخیص می دهد که این متد درمان مناسبی برای سردرد شما هست یا نه،این روشدرمان بسیار مناسبی برای بیمارانی است که ازمیگرن مزمن رنج میبرند.

همچنین تزریق بوتاکس در سردردهای پس سری، سردردهای همراه با درد گردن و سردردهای تنشی هم موثر است ولی بیماران با سردردهای ناشی از فشار خون بالا، سردرهای دوران پریود و سردرد سینوزیت کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند.

Botax4-2.jpg

در مطالعه ای که روی بیمارانی با سردرد مزمن انجام شد ۸۰ درصد بیماران تزریق بوتاکس، کاهش شدت سردرد یا تعداد حملات سردرد و یا هر دو مورد را گزارش کرده اند.حدود ۶۰% بیماران تزریق بوتاکس به درمان سردرد یا بوتاکس را عالی گزارش کرده اند، بطوریکه حملات سردرد میگرن کاملا از بین رفته است، در حدود ۱۹,۵% بیماران کمی بهتر شده است و ۲۰ درصد تغییری در شدت و تعداد حملات سردرد گزارش نکرده اند.

طول اثر بوتاکس حدود ۳ ماه (حداقل دو ماه و حداکثر۵ ماه) است و بعد از این مدت باید تزریق بوتاکس مجدد انجام شود ولی گفته شده که با تکرارا تزریقها، طول این مدت بیشترشده و در بعضی مواردبعد از ۵ بار تزریق بوتاکس عضلات آتروفی شده و نیاز به تزریق بوتاکس مجدد از بین میرود.

اثر بوتاکس بعد از ۵-۴ روز از زمان تزریق بوتاکس شروع میشود و در عرض ۲ هفته به پیک اثر خود میرسد.

برای اطلاعات بیشتر درمورد درمان میگرن کلیک کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *